Sendražice C - Dobrovice E - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice C - Dobrovice E

Archiv družstev > Sezóna 2018-19
TJ Sokol Sendražice C - Šachklub města Dobrovice E   3:2
13.1.2019

Dne 13.1 jsme přivítali hosty z Dobrovic a byl to tuhý boj.
Po krátké době remizoval s bílými figurami Petr Křepelka, kdy s Jakubem Šulcem rozehráli Indickou variantu a po 12. tazích se dohodli na remíze.
Jako další kolem 12. hodiny jsem dohrál s černými figurami já Lukáš Kuta. Hrála se moje v poslední době oblíbená Indická varianta. Až do nějakého 21. tahu se nic zásadního nedělo a partie byla vcelku vyrovnaná. Do doby než soupeř zahrál ve 22. tahu f4, následně přišlo samozřejmě silné Jd4, Dd1 a samozřejmě exf4 a pozice již následně vyznívala o něco lépe pro černého.


Soupeř již poté nic silného nevymyslel a já si pozici pohlídal. Dokonce se mi v 31. tahu povedlo soupeři chytit dámu. Ve 30. tahu totiž přišel za černého silný tah Je5 a nejlepší obranou (podle analýzy) bylo Jf2, i když se ztrátou kvality..., to se ovšem nestalo a soupeř zahrál Sc2, kdy po tahu Sg6 ztrácel dámu. Následně po pár dalších tazích vzdal. Vedli jsme tedy 1:5 – 0:5.

Pozn: zelená šipka = doporučený tah z analýzy, červená šipka: skutečný tah, žlutá šipka: co hrozilo.

Netrvalo dlouho a po mně dohrál svoji partii s bílými figurami i Jiří Zelenka. Na 5. šachovnici se mu postavil mladý Pavel Kos. Hrála se Skotská hra. Pan Zelenka neměl s mladým soupeřem slitování a zahájil hru agresivně, již v 7.tahu dobíral jezdcem na e5 zadarmo pěšce a stál vskutku lépe.Mladý soupeř nehrál přesně a pan Zelenka stupňoval svůj tlak, který vyvrcholil ve 26. tahu, kdy soupeř nechal stát nekrytého střelce a zdvojil věže tahem Vfa8, kdy následovalo samozřejmě Vg3 šach, Kh7 a jednoduché dobrání střelce na b5 jezdcem. Následně byla již pozice za bílého jasně vyhraná a také se tak stalo, kdy soupeř již po značné materiální ztrátě ve 42. tahu kapituloval. Vedli jsme tedy již 2:5 – 0:5.

Pozn: zelená šipka = doporučený tah z analýzy, červená šipka: skutečný tah, žlutá šipka: co hrozilo.
Tomáš Dejmek na 4. šachovnici s černými figurami začal velice dobře, hrála se Střelcova hra. Ve 13. tahu Tomáš dobře dobíral Jxe4, dxe4, Vxf3 a získal pěšce navíc. Poté přišlo Jc1 a Vf8, což je škoda, silnější by bylo spíše Df6 a sílit tlak, místo toho se začala hra vyrovnávat.


Jsme u 35. tahu, kdy bílý se chystá dobírat pěšce na a5, což by ještě nebyla žádná tragédie. Poněvadž po tazích, které se také hrály Jxa5, Sxa5, Dxa5 byla pozice ještě hratelná. Ovšem přišel ze strany Tomáše následně prohrávající tah Jf4, kdy poté se hrálo Sxf4 a exf4 a pozice byla za černého neudržitelná. Lepší po Dxa5 se jevilo hrát Dh7 a útočit dámou na bílého krále, což by při přesné hře vedlo k věčnému šachu a remíze. Hosté tedy snížili na 2:5 – 1:5.

Pozn: zelená šipka = doporučený tah z analýzy, červená šipka: skutečný tah, žlutá šipka: co hrozilo.
Nyní vše záviselo na Františku Matějčkovi, který hrál s bílými figurami, zda budeme naplno bodovat, nebo se body budou dělit. Partie byla dlouhá, trvala do nějakých 14 hodin, ale nakonec se zadařilo. Zahájení: Pircova obrana. Pan Matějček hrál dobře a pozici měl více než slibnou, ve 20. tahu získal pěšce navíc po exd6, Dxg5, fxg5.

Nebyl jsem přítomen celé partii, poslední zaznamenaný mám 29. tah, kdy měl bílý o něco málo lepší pozici:


Vím, že ke konci snad měl každý ze soupeřů už jen jezdce a domluvili se na remíze. Tedy jsme vyhráli 3:2!

Zapsal Lukáš KutaNávrat na obsah