Dobrovice B - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Dobrovice B - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2012-13

Šachový klub města Dobrovice B - Sokol Sendražice A : 3 - 5

krajská soutěž "B", 17.2.2013

V pošmournou únorovou neděli čekala naše áčko cesta do Dobrovic. Dobrovice se pohybují v pohodlném středu tabulky a v žádném případě to není lehký soupeř. Navíc nás postihla personální krize. V minulém kole mělo áčko takový přebytek kvalitních hráčů, že i nepochybní mistři jako pan Uhlíř nebo pan Vagenknecht byli určeni jen do role náhradníků, respektive rozhodčích. Tentokrát musel kapitán Uhlíř povolat na poslední desku i hráče z farmy, nebyli jednoduše lidi (lyžování v Alpách, nemoc, rodinné překážky).

Vyjeli jsme ráno, kupodivu jsme i trefili a našli novou hrací místnost v hezky opravených prostorách cukrovaru. Bylo tam teplo, příjemné prostředí a uvařili nám kafe, čímž bohužel jejich pohostinnost skončila, na šachovnicích se na nás vrhli.

Náhradník Břetislav Hlavica na osmé desce se snažil o aktivitu, nicméně v klíčové pozici  nenašel odvahu k oběti kvality a následně přehlédnul vazbu, což stálo nejen figuru, ale i partii.

0:1

Zde musím zmínit jednu hezkou vymoženost, se kterou jsem se na šachách ještě nesetkal, a to výsledkovou tabuli se skóre, podobně jako na fotbale, takže hned každý vidí, jak utkání vypadá.

Jako další remizuje Jindra Březina, kterému se v této sezóně tolik nedařilo a tak půlbod je rozhodně přínosem. Po počáteční výhodě v zahájení Jindra přepustil aktivitu soupeři, který ji ale taky nijak nevyužil a tak remíza byla ve vyrovnané pozici spravedlivá.

0,5:1,5

Následuje ho i Jirka Novák. Ač remíza, byla to zajímavá nestandardní hra.

1:2

Situace na ostatních šachovnicích je nepřehledná, někde i bohužel opticky nepříznivá pro nás.

Prapor pozvedává kapitán Vašek Uhlíř. Ač po zahájení moc dobře nestojí a jednu chvíli je to i na ručník, ale soupeř taky nemusí vidět všechno. Ve stísněné pozici nekorektně obětuje pěšce, avšak soupeř to nepochopí a obávaje se matu zareaguje nedobře, čímž se situace radikálně obrátí a jsou to nyní Václavovy figury, které se rozehrávají a tlačí na bílého krále až k matu, umožněného soupeřovou hrubkou v časové tísni v podstatě ve vyrovnané pozici.

2:2 a je to srovnané

Josef Poborský je ve skvělé formě a taky to hned předvedl. I když mu soupeř nedaroval nic zadarmo, přesvědčivě zvítězil. Zahájení soupeř vedl netradičně, bohužel toho Pepa plně nevyužil a dostal se do mírně horší pozice, postupně i do více horší. Ale šachy hrají lidé a tak soupeř svou převahu nevyužil a dovolil Pepovi nejprve srovnat, a pak se v samotném závěru hrubou chybu připravil o půlku bodu, kdy neviděl únikovou kombinaci  s věčným šachem. Ale ten závěr byl strhující!

3:2 vedeme

Zbývají již jen tři šachovnice. Zatímco Groh na prvé desce stojí slibně, situace Teichmanna s Řebíčkem již tak růžová není.

Však taky Čenda Teichmann podlehne převaze soupeřových pěšců na dámském křídle a ti pochodují až k dámě. I když měl partii dobře rozehranou a stál lépe, pustil na chvilku otěže a dovolil soupeři situaci srovnat. A pak ve 43. tahu udělal rozhodující chybu a v remízové pozici prohrál.

3:3 je zase srovnáno

Naštěstí Jirka Groh hraje výtečně a v koncovce vynutí výměnu dam a pak již rutinně prosadí převahu pěšců. K té dospěl hezkým obratem už v 10. tahu. Pozici pak nadále zesiloval a zvyšoval tlak na soupeře, který se nebránil úplně nejpřesněji. Jirka vyměnil co se dalo a koncovka byla už rutina.

4:3 znamená, že si domů odvezeme minimálně bod

Zahájení Mirek Řebíček nesehrál úplně ideálně. Nestojí nejlépe, ztrácí kvalitu, dalo by se říct že je na šrot. Ještě že soupeř neviděl podříznutí v 38. tahu! Jakoby se zalekl svého vítězství, nehraje přesně. Překvapivě množství pěšců brání souhře soupeřových věží a střelec se ukazuje jako daleko operativnější. Mirek samozřejmě nabízí remízu, což soupeř z pochopitelných důvodů odmítá. A sendražičtí pěšci vítězně postupují na poslední řadu k proměně v dámu, čemuž soupeř částečně zabrání vrácením kvality, ale padlé pěšce nahrazují jejich kolegové na druhé straně šachovnice a je konec, soupeř vztekle prchá z hrací místnosti. Odstrašující příklad, jak se dá prohrát i vyhraná partie (a naopak)!

5:3

Toto je výsledek který jsme určitě nečekali, ale podle průběhu utkání určitě zasloužený. Tím pádem můžeme hodit za hlavu starosti se záchranou a zbylé dvě kola již hrát pouze pro radost.

Zapsal náhradník Hlavica, korigoval kapitán Uhlíř.

Návrat na obsah