Sendražice A - Pečky A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice A - Pečky A

Archiv družstev > Archiv 2011-12

2. kolo KS:

TJ Sokol Sendražice A – Sokol Pečky A     2 : 6

Sendražice 6.11.2011


Ve druhém kole krajské soutěže jsme hostili na domácí půdě našeho dlouholetého soupeře z Peček. Družstvo hostí přijelo v nejsilnější sestavě, neboť asi předpokládalo, že v tomto složení může u nás bodovat. Naše mužstvo nastoupilo papírově též v nejsilnější sestavě a tak se dal očekávat vyrovnaný zápas. Bohužel pro nás se tento předpoklad nenaplnil.

Utkání bylo zahájeno několik minut před 10.00 hod., neboť  obě mužstva byla kompletní a rozhodčí Ing. Josef Vagenknecht mohl zahájit hru.

Na první šachovnici nastoupil mistr FIDE Ing. Milan Seifert, který měl tentokrát v soutěžích v Rakousku volno a tak mohl posílit naše mužstvo. Bílými rozehrál pevnou pozici a v 16. tahu přijal soupeřovu nabídku na remis. Stav zápasu  ½ :½ .

Za tohoto stavu na ostatních šachovnicích nebylo jasné jak partie skončí. Jen naše pozice na 3. desce vypadala hůře.

Krátce po ukončení partie na první šachovnici obdržel nabídku remízy i Ing. Teichmann, který bez váhání s remízou souhlasil. Upravil tak stav zápasu na 1:1.

Na 7. šachovnici domácí kapitán Uhlíř měl o kvalitu méně, vynalézavou hrou však donutil soupeře k navrácení kvality a ten při rovnováze materiálu nabídl remízu. I když v této době nebylo jasné, kdo může z domácích hráčů zvítězit a tím alespoň udržet naději na celkový nerozhodný výsledek, přesto došlo k dohodě a partie skončila nerozhodně. Utkání tím bylo stále nerozhodné, stav 1½  : 1½ .

Příkladně bojoval Jirka Novák. Snažil se o výhru jak jen to šlo, ale nakonec musel partii remizovat věčným šachem a získal tak pouze ½ bodu. Celkově stále nerozhodně 2:2.

A nyní nastaly krušné chvíle. Jindra Březina neudržel pozici, ve které měl v koncovce o 2 pěšce méně a soupeř hrající koncovku bezchybně ho donutil kapitulovat. Stav zápasu 2:3.

Také v koncovce a ještě v časové tísni nezvládl pozici na druhé šachovnici hrající Ing. Groh a dostal ve 41. tahu mat. Prohráváme 2:4.

Zajímavá pozice byla v partii Řebíček – Štegl. Náš hráč se pustil do útoku na královském křídle, obětoval jezdce, potom však měl v propočtu díru a došlo k tomu, že soupeř měl za dámu věž a dvojici lehkých figur. Souhra těchto figur byla tak příkladná, že po dlouhém boji musel po ztrátě dalšího materiálu náš hráč vzdát. Hosté zvyšují stav zápasu v náš neprospěch 2:5.

Jako poslední dohrál Vl. Mrázek. Měl po celou partii kvalitu méně. Tuto výhodu dokázal Olda Eisner zrealizovat a získal tak celý bod pro hosty. Tím upravil konečný stav utkání na 6:2 pro Pečky „A“.

Celkové oficiální výsledky utkání jsou tyto:

1 Seifert Milan, Ing. 2145 ½ :½  Eisner Michal 2083
2 Groh Jiří, Ing. 2117 0 : 1 Štěpánek Stanislav 1905
3 Březina Jindřich 1942 0 : 1 Žák Zbyněk 1908
4 Novák Jiří 1962 ½ :½  Sochor Martin 1849
5 Mrázek Vladimír 1962 0 : 1 Eisner Oldřich 1798
6 Rebicek Miroslav 1820 0 : 1 Štegl Petr 1758
7 Uhlíř Václav 1825 ½ :½  Rubeš Zdeněk 1819
8 Teichmann Cenek 1829 ½ :½  Fekete František 1755

Co dodat závěrem. Je vidět, že výkonnostní rozdíl mezi regionálním přeborem a krajskou soutěží je značný. Jako nováček, který v loňské sezoně v RP zvítězil ve všech zápasech, jsme zatím ve vyšší soutěži nebodovali. Uvidíme, co přinesou další zápasy. Samozřejmě budeme bojovat o první bodový zisk hned v následujícím utkání ve Vlašimi s domácím „B“ týmem. Jak budeme úspěšní, bude záležet v jaké sestavě se sejdeme a v jaké formě se jednotliví hráči
představí. Věřme, že uhrajeme v rámci možností co nejvíce bodů.

Komentář napsal Václav Uhlíř – kapitán domácího celku.

Návrat na obsah