Sendražice A - Kolín B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice A - Kolín B

Archiv družstev > Archiv 2016-17
 
Sokol Sendražice A – Sokol Kolín B  4½ : 3½
9.10.2016

V úvodním utkání na domácí půdě jsme přivítali Béčko Kolína. Naše sestava nebyla kompletní, proto jsme neočekávali nějaký velmi dobrý výsledek. Podstatné bylo, že nastoupil host z pražského Vyšehradu Jirka Groh, který zápasy na domácí půdě vynechává. Nechyběl ani mistr FIDE Milan Seifert, který měl v Rakousku volno.

Chyběl hráč 1. šachovnice P.Beneš, který užíval s rodinou víkend na horách a dále opora mužstva Jirka Novák, hrající na Moravě přebor ČR tělesně postižených.  

Ani hosté nenastoupili kompletní, jejich A mužstvo totiž hrálo ve stejnou dobu v Kolíně 2.ligu a tak určité šance na velmi dobrý výsledek tady byly. Kolín tedy byl oslaben o první 3 hráče soupisky, ale síla mužstev podle ELA byla přibližně vyrovnaná.  To průběh utkání potvrdil, takže se bojovalo až do pozdního odpoledne.

Jako rozhodčí utkání řídil kapitán domácího celku Václav Uhlíř, protože nominovaný rozhodčí Ing. Josef Vagenknecht pískal v Turnově 2.ligu.

Milan Seifert na druhé šachovnici se utkal se svým šachovým žákem, kterého kdysi vedl v Poděbradech. Partie, která byla ukončena jako první skončila předpokládanou remízou.
½ : ½
 
Na 3.šachovnici Luboš Mašín dostal ve střední hře nabídku remízy. Tu  po dohodě s kapitánem přijal.
1:1
 
Mirek Řebíček si vedl od začátku velice dobře a když mu Lubor Franc nabídl remízu, po prozkoumání pozice pokračoval dále v partii. Protože však kýžené převahy nedosáhl, skončila partie smírně, i když po posledním Luborově tahu stál Mirek trošku lépe.
1½ : 1½

Pepa Poborský hrál na 4. prkně od začátku aktivně. A když se mu po soupeřově chybě následované další povedl útok na královském křídle, kde získával materiál a soupeřův král byl obnažen, první celý bod byl na cestě. Tím zajistil našemu mužstvu vedení v zápase.
2½ : 1½

Na první šachovnici Jirka Groh opět dokázal, jakou cenu má pro náš oddíl jeho hostování u nás. I když nestál dobře, přece jen si opět počínal lišácky a když soupeř hrál nepřesně, ulakomil se totiž na otráveného pěšce a ani další tah nezahrál nejlépe, Jirka ho tvrdě potrestal. Další bod pro naše barvy.
3½ : 1½

Za tohoto stavu na poslední šachovnici kapitán Vašek  Uhlíř neudržel špatnou pozici, nedobře vyřešil soupeřův výpad na dámském křídle a když místo věží sebral střelcem, musel partii vzdát. Tím upravil stav utkání pro hosty na přijatelný výsledek.
3½ : 2½

Na 6. desce. Jindra Březina nabídl Jirkovi Vlasákovi remízu, ten ji ovšem nepřijal. Jindra hrál tentokráte v dobrém rozmaru, počínal si bezchybně a partii dovedl do vítězného konce. Tvrdým útokem, který soupeř neodrazil nejlépe, získal rozhodující výhodu a po složitém manévrování pak i plný bod. To znamenalo, že zajistil pro naše barvy celkové vítězství v kolínském derby.
4½ : 2½

Jako poslední dohrál Honza Hamrník. Nejdelší partie byla dlouho vyrovnaná, pak se Honza dostal do výhody avšak využít ji nedokázal. I když se zdálo, že má velkou naději na remízu, osvědčený harcovník Franta Michálek převedl dámskou koncovku na pro sebe lepší pěšcovku a když Honza opomněl tempo, František upravil celkový výsledek na nejtěsnější porážku pro Kolín. Je to škoda protože Honza hrál až na to zaváhání opravdu dobře.

Konečný výsledek 4½ : 3½.
 
ZÁVĚR
Výhrou v tomto zápase jsme vykročili úspěšně do šachové sezony 2016/2017. Je třeba i nadále mít dobrou docházku na mistrovská utkání a bojovat tak, jako v derby proti Kolínu.

Ve druhém kole zajíždíme do Nymburka, kde bychom také rádi bodovali.
    Zapsal Václav Uhlíř, kapitán,
Návrat na obsah