Říčany C - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Říčany C - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2016-17
Klub šachistů Říčany 1925 C - Sokol Sendražice A   6,5:1,5
27.11.2016

Ve 4. kole krajské soutěže jsme v silně oslabené sestavě bez prvních čtyřech hráčů soupisky zajížděli k velmi silnému soupeři jakým je družstvo Říčan C, složené většinou z velice zkušených borců, kteří nás s výjimkou osmé šachovnice výrazně ELově převyšovali.

Na 1. šachovnici narazil Pepa Poborský na dvaaosmdesátiletého veterána Jana Skácela, svého času účastníka finálových turnajů přeboru Československa. S černými figurkami se bránil Královskou indickou obranou, ale již v zahájení se dostal do pasivní stísněné pozice a ani jeho figurky spolu příliš nespolupracovaly.
Poborský J. - Skácel J. - postavení po 14. tahu bílého:

Pepík v této pozici zahrál 14. ... f7-f6 ?? a tento tah se ukázal být hrubou chybou  po které Pepík ztrácí kvalitu a tím i partii. Po výměnách materiálu 15.Jxe6 Dxe6 16.c5 dxc5 17.Sxc5 Vf7 18.Sxb6 Dxb6 vyplave na světlo smrtelná vazba 19.Sc4.

Novák J. - Otruba M. - postavení po 20. tahu černého:

Jirka si v Anglické postupně zhoršoval svoje postavení a v dané pozici pasivně ustoupil 21. Va2. Černý pak postupně utahoval šrouby a převedl hru do vyhrané koncovky. Po vychytralém 21.Jd2 se však Jirka mohl vcelku úspěšně bránit např. 21. ...Jxa1 22.Sxa8 Sxe2 23.Vxa1 Vxa8 24. Jc4.

První remízu urval Honza Hamrník. Nutno však přiznat, že to byla remíza více než šťastná, protože jeho soupeř stál skvěle a nebýt už výsledek zápasu jasný tak by hrál určitě na výhru.
Straka J. - HamrníkJ. - postavení po 29. tahu bílého

Honza zahrál 29. ...Jb6 a soupeři podepsali remízu. Honza si ji však mohl zasloužit více po překvapivě silném 29. ...a4. Bílý nemá nic lepšího než 30.bxa4 a po Jb6 se Honza uvolní a naprosto vyrovná hru. Po 29. ...Jb6 mohl bílý tahem 30.a4 uzavřít dámské křídlo a v klidu zahájit útok na černého krále.

Jindra Březina od začátku partie s papírově silnějším protivníkem zřejmě myslel jenom na remízu. Měnil figurky a když se přidal i soupeř a nabídl vyměnit dámy  byla po 14. tahu podepsána remíza.

Na páté šachovnici se Mirek Řebíček bránil jakousi modifikovanou verzí Pircovy obrany. Soupeř si v zahájení sice vydobyl nadějné útočné postavení, ale v 15. tahu nevyužil možnost výpadu dámou na h5 s následnou obětí střelce na h6, která by mu nakonec vynesla pěšáka navíc. Potom už Mirek vyměnil zbývající lehké figury a ve vyrovnané koncovce těžkých figur se hráči dohodli na remíze.

Následovalo naše Waterloo na posledních třech šachovnicích. Já jsem se snažil prolomit Královskou indickou svého mladého soupeře a v 10. a 11. tahu jsem nevyužil skvělou možnost k získání veliké, možná rozhodující výhody. Pak se hra ubírala podle tradičního schématu kdy bílý útočí na dámském křídle a černý rozvíjí útok na bílého krále.
Teichmann Č. - Malý F. - postavení po 19. tahu černého:

Černý svým posledním tahem 19. ...g5-g4 spustil svůj útok, který sice vypadá hrozivě, ale při správné reakci měl vést pouze k vyrovnané pozici. Nyní stačilo zahrát přirozené 20.fxg4 a bílý se nemá čeho obávat jak po 20. ... hxg4 21.Dc1 Vh7 22.Jc7 Vb8 23. Dc2 tak po 20. ...Sxg4 21.Sxg4 hxg4 22.De2. Bílá věž drží třetí řadu i ovládá volný sloupec. Místo toho se mi situace vymkla z rukou a vlezl jsem si po strašlivém 20.Kh1?? do matové sítě a pak už to šlo ráz na ráz 20....g3 21. hxg3 fxg3 22. Jd3 Jxd5 a je konec.

Partie se vůbec, ale vůbec nevyvedla Aleši Lukšovi. Zkušený pan Voráček ho lehce přehrál v zahájení, pak obětoval na h7, získal materiál a na konec nebohého Aleše zmatil.

Čestný úspěch jsme očekávali na osmé šachovnici. Ve prospěch Vaška Uhlíře hovořil rozdíl více jak 250 ELO bodů, ve prospěch jeho mladičké soupeřky (ročník 2003) zase její mladistvý elán. A Vašek se jistě nestačil divit jak se soupeřka vypořádala s jeho obskurní verzí zavřené sicilské.
Uhlíř V - Otrubová K. -postavení po 7. tahu bílého:

Po odskoku koníka na e4 přišlo vtipné 7. ... Jxe5 8. Sxd7+ Jxd7 a Vašek zůstal bez pěšáka a se špatnou pozicí. Udivilo mne, že v dalším průběhu partie nikde nezaváhala a v závěrečné věžové koncovce Vaškovi nedala vůbec žádnou šanci.
Sepsal Čenda Teichmann.
Návrat na obsah