Kolín D - Sendražice B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Kolín D - Sendražice B

Archiv družstev > Archiv 2011-12

Kolín D - Sendražice B 2,5-5,5

29.1.2012


Tentokráte nás čekalo místní derby se soupeřem z Kolína. Někteří jejich šachisté hráli za nás, a samozřejmě i naopak, takže jsme se většinou všichni znali jak své boty. A dobře jsme si byli vědomi, že se nejedná o žádného slabého soupeře.

Utkání začalo dle pravidel přesně v půl desáté. Ze základní osmičky chyběli Řebíček a Hamrník kvůli práci, Vagenknechta jsem nechal raději odpočívat po tom co jsem si přehrál jeho partii, kterou sehrál minulou neděli za áčko v Říčanech. I Kolíňáci měli v základu drobné mezery.

Na mě vyšel těžký soupeř Sobotka, jehož kvality jsou známé a také je využíváme do sestavy áčka. Partie byla opatrná z obou stran, ze strany soupeře v závěru aktivnější, tak jsem raději nabídnul v poledne remízu a Bohouš ji přijal. Ač se hrálo už dvě a půl hodiny, situace na šachovnicích byla vesměs nepřehledná, i když na prvý pohled se mi zdála příznivější spíše pro nás. Hmatatelná výhoda materiálního zisku ale nebyla vidět nikde, až na druhou šachovnici.

Stav 0,5 – 0,5.

Na druhé šachovnici po sehrání zahájení dostal Jirka Novák nabídku remízy. Tu však odmítl, vynutil si převahu a přechodem do pěšcové koncovky partii definitivně rozhodnul. Nádherná výhra. Však před utkáním se vedly ze strany soupeře řeči, že Jirku jedině zabít, poráží se špatně.

Stav 1,5-0,5 a vedeme.

Aleš Lukša opět provozoval své krásné romantické šachy. Po hodině hry stál dobře a byl předpoklad, že svého soupeře přehraje. Při dalším průběhu partie ve střední hře nezvolil správné pokračování, dostal se do defenzivy, oslabil svého krále a to vedlo k jediné naší prohře v tomto zápase. A tak je srovnáno.

Stav 1,5-1,5.

Josef Poborský nastupoval po herní pauze způsobenou nemocí a tak když mu ve složité pozici soupeř nabídnul remízu, tak to po poradě vzal, protože navíc na ostatních deskách se to rýsovalo docela optimisticky.

Stav 2-2.

Vančura podle mého pohledu zahájil partie nestandardně, mě se jeho struktura pěšců vůbec nelíbila, ale vše to měl teoreticky dobře podložené. Aktivitou soupeře přehrál a výsledný tlak se projevil a Milan partii nádherně vyhrál. Byla to třetí jeho výhra v řadě!

Stav 3-2.

Před utkáním jsem si tipoval, kdo schytá čerstvého odpadlíka Duška. Podle rozložení jsem se obával, že bych to mohl být i já, ale osud rozhodl, že se tohoto utkání ujme nejzasloužilejší Sendražák Václav Uhlíř. Rozehrána byla skotská a pozice dlouhou dobu vypadala vyrovnaně. Po výměně dam hned v úvodu partie, došlo ve střední hře k drobným zápletkám, z kterých náš hráč nakonec získal pěšce navíc. Po výměně černopolných střelců a jednoho páru věží, bylo zřejmé, že bílé figury mají lepší souhru. To se také projevilo v závěru partie ziskem figury a vítězstvím hrajícího zástupce kapitána našeho týmu V. Uhlíře.

Stav 4-2 a minimálně bod v kapse.

Křepelkovi stačila pro celkové vítězství půlka, na což jsem ho upozornil, ale on hrdě namítnul že vyhraje. No když měl dva pěšce navíc, byla ta hrdost podložena, ale na pěšce stejně nedošlo, přidal k ním i figuru a po vynucené výměně dam bylo hotovo.

Stav 5-2 a výhra doma.

Po zdravotní přestávce opět nastoupil Čeněk Teichmann a jako obyčejně nám udělal svou hrou radost. I když se v polovině partie tvářil pesimisticky, já mu věřil. Soupeř nabídku na remis odmítnul, ale ke konci to byl Čenda kdo se sápal po výhře a tak tu remízu bral ještě rád.

Závěrečný stav 5,5-2,5 nás všechny potěšil.

Rozhodčí: Jindřich Vejvoda

1 Tyko Josef   V 1869 ½ :½  Poborsky Josef   H 1966
2 Pech Hynek 1789 0 : 1 Novak Jiri   V 1914
3 Gabriel Jan 1761 ½ :½  Teichmann Cenek 1829
4 Dusek Vladimir 1710 0 : 1 Uhlir Vaclav   V 1825
5 Sobotka Bohumil 1720 ½ :½  Hlavica Bretislav 1676
6 Zrust Tomas 1621 0 : 1 Vancura Milan 1769
7 Sulc Radovan   H 1658 1 : 0 Luksa Ales 1719
8 Vejvoda Jindrich 1483 0 : 1 Krepelka Petr 1613

Zapsal jak viděl i slyšel kapitán tentokráte už hrající Hlavica, doplnil hrající zástupce kapitána V. Uhlíř.Návrat na obsah