Říčany C - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Říčany C - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2011-12

Klub šachistů Říčany 1925 „C“ - Sendražice „A“ 4-4

22.1.2012


V šestém kole krajské soutěže jsme zajížděli do Říčan, kde nám soupeřem bylo domácí Céčko. Neodjížděli jsme s velkými ambicemi, neboť nám chyběli 4 hráči ze základní sestavy. Všichni, kteří nastoupili za naše barvy v tomto utkání, však bojovali tak příkladně, že odměnou jim byl nečekaný bod za nerozhodný výsledek.

Do ideálního složení nám chyběl Milan Seifert, Vláďa Mrázek a Mirek Řebíček. Omluvil se i Bohouš Sobotka, takže jsme nakonec byli rádi, že jsme odjížděli v kompletní osmičce.

Doprava k utkání byla tentokrát smíšená, 4 hráči autem a 4 vlakem. V hrací místnosti jsme se nakonec sešli všichni a v 10.00 hod. se mohlo začít hrát.

Po hodině hry nebylo ještě zřejmé, jak by utkání mohlo skončit. Ale pozice na zadních šachovnicích pro nás moc příznivě nevypadaly.

Ve 12.15 hod. končí první partie. Na 4.šachovnici jsem nabídl remízu (Uhlíř) a můj soupeř ihned souhlasil, protože na šachovnici byla zablokovaná pozice a ani jedna strana nemohla hrát na výhru. I když při přechodu do pěšcové koncovky jsem si myslel, že stojím o trochu lépe, nakonec se partie vyhrát nedala. Útěchou mi může být fakt, že můj soupeř měl vyšší ELO o cca 140 bodů.

Stav 0,5 – 0,5.

V krátkosti po ukončení první partie je dohráno též na 7. desce. Bohužel Milan Vančura nezvládl záludnost pozice a před útokem, který vedl pravděpodobně až do matu se vzdal. Tím se domácí ujímají vedení v zápase a v tuto chvíli se můžeme jen dohadovat, jak velký „nátěr“ dostaneme.

Stav 1,5 - 0,5 pro domácí.

Než si stačím prohlédnout ostatní partie, na 8. šachovnici ztrácí v koncovce Pepa Vagenknecht figuru a ihned vzdává. I když domácí hráč stál velice dobře, měl o 2 pěšce více v koncovce nestejných střelců, mohl ještě Vagon vzdorovat, kdyby nedal figuru zadarmo.  Domácí zvyšují náskok a debakl se blíží?

Stav 2,5 – 0,5.

Přecházím se podívat na šachovnici č.2, kde bojuje Jindra Březina. Bílými vybudoval pevnou pozici, ale jeho soupeř stále vylepšoval postavení svých figur, až nakonec došlo k útoku na královském křídle. Obětí figury rozstřílel králův úkryt a bílému nezbylo než se vzdát.

Stav 3,5 – 0,5 což už vypadalo blbě.

Za tohoto stavu dostává nabídku na remízu naše první šachovnice Jirka Groh. Znechucen průběhem utkání mu jako kapitán povoluji dát partii za remiz. On mi však odpověděl, že bude ještě hrát. To byla ta rozhodující chvíle v průběhu zápasu, která nám zajistila nerozhodný výsledek.

A nyní došlo k příjemným obratům ve vývoji utkání pro naše barvy. Honza Hamrník vylepšil svoji pozici natolik, že si mohl dovolit zaútočit na královském křídle a svůj útok korunoval hrozbou matu nebo velkých materiálních ztrát. Jeho soupeřka Jarmila Voráčková však viděla, že je pozice beznadějná a tak jí nezbylo než kapitulovat. Snižujeme tím stav zápasu a domácí vedou jen o 2 body.

Stav 3,5 – 1,5.

Jako další končí partie na první šachovnici. Jirka Groh i když dostal několik nabídek na remízu nepovolil, stále vylepšoval souhru svých figur až dovedl partii do vítězného konce.

Tím snížil pro nás nepříznivé skore na rozdíl jednoho bodu.

Stav 3,5 – 2,5 , takže o výsledku celého utkání není zdaleka rozhodnuto.

Naděje spočívala v Jirkovi Novákovi. Tomu se podařilo přehrát Jardu Říhu natolik, že získal kvalitu. Domácí hráč však kladl tuhý odpor a dlouho se nevědělo jak partie skončí. V závěru však Jirka příkladně zabojoval a i když byl v časové tísni dokázal pozici nejen utahat, ale také v pěkném závěru vyhrát. Jeho vítězství znamená vyrovnání stavu celého utkání.

Stav 3,5-3,5.

Čenda Teichmann, hrající na 5.šachovnici v tu dobu měl o figuru více, ale o 2 pěšce méně. Ti největší optimisté v našich řadách doufali, že by se mu mohlo podařit v partii zvítězit, což by byla malá senzace. Protože v tom případě bychom otočili vývoj zápasu z nepříznivých 0,5-3,5 na konečné skore 4,5-3,5 v náš prospěch.

K tomuto však nedošlo a partie skončila nerozhodně, tak jako celkový výsledek tohoto z naší strany velmi zajímavého duelu.   

Závěrečný stav 4-4 je pro nás určitě úspěchem.

Rozhodčí : Říha Jaroslav
 
1 Pospěch Roman 1982 0 : 1   Groh Jiří 2117
2   Hrubant Ivan 2046 1 : 0   Březina Jindřich 1942
3   Říha Jaroslav 2054 0 : 1   Novák Jiří 1962
4   Vít Martin 1961 ½:½   Uhlíř Václav 1825
5   Franěk Jan 1939 ½:½   Teichmann Čeněk 1829
6   Voráčková Jarmila 1925 0 : 1   Hamrník Jan 1798
7   Zamrazil Jan 1916 1 : 0   Vančura Milan 1769
8   Franc Ondřej 1796 1 : 0   Vagenknecht Josef 1678

Zápas jak viděl zapsal kapitán V. Uhlíř.Návrat na obsah