Pečky A - Sendražice B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Pečky A - Sendražice B

Sezóna 2022-23
TJ Sokol Pečky A - TJ Sokol Sendražice B   5:3
13-11-2022

Neděle 13. byla skutečně nešťastná, béčko podlehlo Pečkám. Nemám podrobné zprávy, osobně jsem se neúčastnil a z aktérů nikdo referát nenapsal.

Jen Vašek mi ústně sdělil, že prohra byla zbytečná a mohli jsme vyhrát. Dobře zahrál Vojta, který kombinací získal figuru, ovšem následně si nechal lapit jezdce a spolu s horší pozicí musel kapitulovat. Rovněž byl údajně vyhraný Mirek, s lepším postavením a kvalitou navíc, ovšem nějak přehodil tahy a výhra se obrátila. Takže jediný vyhrál Milan a to je na zkušené Pečky málo.
Zapsal z doslechu Břeťa.
A takto to viděl přímý účastník Jirka Novák:

Utkání bylo zahájeno netradičně v 9:30 hod.

Vašek Uhlíř se vrátil do sestavy a ač bojoval kromě soupeře i s evidentním nachlazením,  podal velmi dobrý výkon, udržel černými rovnou pozici a výsledkem byla zasloužená dělba bodů.
Stav zápasu 0,5-0,5.

Milan Vančura bílými získal v sicilské hře  „svou“  pozici,  nastoupil pěšci na dámském křídle a pěkně využil špatné souhry černých figur.
Zaslouženě 0,5-1,5.
 
Bohouš Sobotka se snažil najít kompenzaci za ztraceného pěšce, rozdmýcháním útoků na krále těžkými figurami, leč neúspěšně. Následnou koncovku již asi nešlo zachránit.  .
Stav zápasu 1,5-1,5.
 
Střelcové koncovky obzvlášť v zablokované pozici s vyrovnaným materiálem mají remízový charakter, což se potvrdilo i v partii Petra Křepelky.  
Stav zápasu 2-2
 
Jirka Novák po pasívně sehraném zahájení černými poněkud trpěl nedostatkem prostoru, nicméně  v dalším průběhu se mu podařilo vyrovnat hru a následně vzniklá koncovka s nestejnými střelci a redukovaným materiálem  vyústila v další nerozhodný výsledek.
Stav 2,5-2,5.
 
Když Mirek Řebíček černými skvěle využil nepřesností soupeře v zahájení, vystupňoval tlak na královském křídle ziskem kvality, vypadalo to, že výhra na sebe nenechá dlouho čekat. Nicméně soupeř nerezignoval, pokračoval v houževnatém odporu a čekal na svou šanci. Ta přišla s nastupující časovou tísní. Tu Mirek nezvládnul a musel kapitulovat před nekrytelným matem.
Stav zápasu 3,5-2,5
 
Podobný průběh měla bohužel i partie Vojty Chámy. Poněkud originálně pojatým zahájením si vytvořil obrovský tlak a sevření černé pozice, které korunoval ziskem materiálu. Následně se však projevily mnohem větší zkušenosti soupeře, který i v obtížně situaci nesložil zbraně a víceméně vyčkával. Vojtův nápor postupně slábnul a ani materiál se udržet nepodařilo. Vzniklá věžová koncovka byla již po všech stránkách prohraná.
Stav zápasu 4,5-2,5.
 
Závěrečná  partie Pepy Poborského, která již nemohla ovlivnit celkový bodový výsledek zápasu, byla  rovněž z diváckého pohledu velmi zajimavá, skončila smírem a upravila konečné skóre na 5-3.Návrat na obsah