Sendražice A - Říčany F - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice A - Říčany F

Sezóna 2022-23
TJ Sokol Sendražice A - Říčany F   3,5 : 4,5
04. 12. 2022

S nadějí , že se nám konečně podaří v letošní sezóně zabodovat a také posíleni Jirkou Hynkem jsme nastoupili do domácího zápasu s tradičním  soupeřem z Říčan. Při letmém pohledu na soupisky obou týmu bylo zřejmé, že se bude jednat o střetnutí zkušeností s dravým elánem mladého ducha. Celkový výsledek na první pohled signalizuje, že se mohlo jednat o urputný boj, který nebyl do poslední chvíle rozhodnut, ale opak je pravdou. Hosté poměrně velmi rychle získali rozhodující náskok a my už jen korigovali celkové skóre.   
Utkání bylo zahájeno v 10:00 hod.

Jirka Novák zaskočil černými protivníka netradičním zahájením,  získal nejprve kvalitu, poté celou figuru a další chybu již potrestal dokonce matem. Škoda, že se v dalším průběhu zápasu projevilo známé přísloví o prvním vyhrání…..
Stav zápasu 1-0.

Honza Hamrník neměl tentokrát šťastnou ruku při volbě zahájení. Jeho koncepci od počátku soupeř snadno eliminoval a poté se i lépe orientoval i v labyrintu vzniklých vazeb a hrozeb na d-sloupci. Po ztrátě figury byla zkáza dokonána.
Průběžně 1-1.

Milan Vančura celkem dlouho úspěšně odolával náporu bílých figur na královském křídle, avšak hrubé přehlédnutí znamenalo ztrátu celé věže a tím pádem i  bodu.   .
Stav utkání 1-2.

Lukášovi Kutovi se černými rozehrání partie moc nepodařilo. Nestihl včas rochovat a jeho královské křídlo bylo posléze nekompromisně zdemolováno soustředěným tlakem bílých figur.
Stav zápasu 1-3.

Petr Křepelka samozřejmě ví, že k ženám máme být galantní a tak se této zásady držel i ve své partii. Hrál opět pevně na jistotu a převedl partii do  koncovky nestejnobarevných střelců. Nerozhodný výsledek však posunul hosty ještě více k celkovému vítězství v zápase.
Stav 1,5-3,5.

V zahájení černými hledal Jindra Březina kompenzaci za ztraceného pěšce v podobě využití menšího náskoku  ve vývinu a v relativní aktivitě, k čemuž nedošlo  a tak se další průběh této partie odehrával víceméně jak se říká, na jednu branku. Zdvojené bílé věže na 7. řadě dokonaly zkázu, což znamená pro hosty zisk rozhodujícího bodu v zápase a pro nás celkově  4. porážku v řadě.
Stav zápasu 1,5-4,5.

Jako obvykle vybudoval bílými ve svém oblíbeném zahájení Mirek Řebíček stabilní perspektivní pozici s minimální výhodou. Po přechodu do 4věžové koncovky to vypadalo, že navrch bude mít soupeř s nebezpečně postouplým volným krytým pěšcem. Černý si však nepočínal  přesně a v závěru dokonce umožnil Mirkovi přechod do vyhrané pěšcové koncovky. Zasloužený celý bod byl odměnou za houževnatost a neutuchající bojovost!
Průběžný stav  2,5-4,5.
 
Nejzajimavější partii celého zápasu sehrál Jirka Hynek.  Ze zahájení vyšel s vyrovnanou pozicí, která opticky neslibovala více než dělbu bodů.  V koncovce se náš hráč dostal do vazby a výsledkem byla ztráta kvality za pěšce. Opticky se zdálo, že následně vzniklou  pozici by i tak  měl bílý udržet. Černý se však dopustil hrubé chyby, byl přinucen vrátit získanou kvalitu a převaha  dvou pěšců rozhodla.
 
Celkově tedy 3,5-4,5.

Sepsal  J.Novák.


Návrat na obsah