Sendražice A - Říčany D - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice A - Říčany D

Archiv družstev > Archiv 2011-12

11. kolo KS:

TJ Sokol Sendražice „A“ – Klub šachistů Říčany 1925 „D“  4½ : 3½


Sendražice 18.12.2011


V předehrávaném 11. kole krajské soutěže hostilo naše „A“ mužstvo na domácí půdě celek z konce tabulky – Říčany D. Pokud se chceme udržet v krajské soutěži, bylo nutné v tomto utkání bodovat, nejlépe získat plný počet bodů, což by znamenalo v tomto duelu zvítězit. Naše mužstvo nastoupilo v silné sestavě. Nenominoval se kapitán V. Uhlíř, který organizoval v sobotu 41.ročník bleskového vánočního turnaje. Působil při zápase však v roli rozhodčího za delegovaného Ing. Josefa Vagenknechta, který se omluvil z rodinných důvodů.

Po úpravě hrací místnosti a vyřízení všech formalit mohl rozhodčí zahájit hru přesně v 10.00 hod., neboť  obě mužstva byla v kompletním složení.

Na první šachovnici zasedl za domácí mistr FIDE Ing. Milan Seifert, který měl proti sobě silného soupeře, nám velice známého  Jana Skácela. Ten za Říčany hostuje, jinak je kmenovým hráčem Benešova. Ing. Seifert bílými rozehrál pevnou pozici a přestože měl tentokráte bojovnou náladu, nakonec souhlasil s nabídkou soupeře a partie po hodině hry skončila smírně. Stav zápasu  ½ :½ .

Za tohoto stavu se dal těžko předpokládat vývoj utkání. Na ostatních šachovnicích byly pozice nejasné, pouze partie na druhé desce (Ing. Groh) vypadala z našeho pohledu podezřele, neboť náš hráč hrající černými kameny byl v silné defenzivě. Ale slibně vyhlížela partie na 7. šachovnici.

Ing. Teichmann potvrdil, že patří k oporám našeho družstva a bezchybným výkonem realizoval převahu na 7.šachovnici  v zisk celého bodu. Ujímáme se vedení  1½ :½ .

Za tohoto stavu dostal nabídku na remis Vláďa Mrázek. Protože však odhadnout výsledek zápasu bylo v tuto chvíle nemožné, dostal pokyn od kapitána pokračovat ve hře. I když se snažil vylepšit pozici, aby dosáhl na zisk celého bodu, nepodařilo se mu to. A tak nakonec se souhlasem kapitána dal partii za remis. V utkání stále vedeme  2 : 1.

Jindra Březina v pozici, ve které se v jednu chvíli zdálo, že soupeř je na tom lépe, pokračoval   přesně a s klidem zkušeného harcovníka dovedl partii do nerozhodného konce. Tím upravil celkový stav zápasu 2½:1½ v náš prospěch..

Mirek Řebíček rozehrál partii ve svém stylu, což znamená sice pevně, ale nebylo vidět, jak chce partii vyhrát. Po různých zápletkách ve střední hře nakonec došlo k takovému postavení  

na šachovnici, kde měl náš hráč o figuru méně, ale soupeř musel stále šachovat, aby nedostal mat. Takže partie skončila pro nás šťastně, získali jsme další důležitou polovinu bodu.

Stále tedy vedeme 3:2.

Za tohoto stavu neudržel na druhé šachovnici svoji defenzivní pozici Ing. Groh a po tlaku soupeře byl nucen kapitulovat. Tím došlo ke srovnání skóre a stav zápasu byl v tuto chvíli 3:3.

V posledních partiích to dlouho vypadalo nejasně. I když Jan Hamrník neustále svou pozici vylepšoval a dalo se předpokládat, že by mohl zvítězit. V závěru si počínal skvěle a dokázal, že je hráčem, který pro naše barvy dokáže získat rozhodující body. Jeho vítězství znamenalo, že již v utkání nemůžeme prohrát.

Vedeme 4:3.

Bojovník Jirka Novák tentokráte dohrával poslední a jeho partie rozhodovala o tom, zda se nám v tomto důležitém utkání podaří zvítězit. V infarktovém konci partie, kdy oba soupeři byli v časové tísni, nejenže udržel rovnou pozici, ale vyrovnal se i s nedostatkem času a uhrál  důležitou půlku bodu.

Utkání tak skončilo naším vítězstvím tím nejtěsnějším poměrem 4½ : 3½.

Václav Uhlíř – kapitán domácího celku.

Rozhodčí : Uhlíř Václav

Seifert Milan 2145 ½:½   Skácel Jan 2080
Groh Jiří 2117 0 : 1   Krejčí Martin 1883
Březina Jindřich 1942 ½:½   Skalický Tomáš 1914
Novák Jiří 1962 ½:½   Zděnek Pavel 1854
Mrázek Vladimír 1962 ½:½   Jiroušek Filip 1849
Řebíček Miroslav 1820 ½:½   Malý Dušan 1799
Teichmann Čeněk 1829 1 : 0   Havlíček Pavel 1728
Hamrník Jan 1798 1 : 0   Lacina Ladislav 1770

Návrat na obsah