Kolín B - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Kolín B - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2017-18
Sokol Kolín B - TJ Sokol Sendražice A   4:4
3.12.2017

V 2. kole krajské soutěže jsme se vydali na dalekou cestu do Kolína na utkání s béčkem místního Sokola. Domácím chyběli ze základní sestavy prakticky první tři šachovnice  ( Kaplan,  Žák,  Stehlík ) kvůli zápasu 2. ligy v Říčanech. Náš kapitán ponechal vítěznou sestavu z minulého kola.
 
Utkání zahájil rozhodčí Vejvoda přesně v 10:00 hod.

Ve vyrovnané pozici se Milan Seifert dohodl se soupeřem na remíze.
Stav zápasu 0,5-0,5.

Jiří Novák získal ze zahájení pevnou pozici a dvojici střelců. Vzhledem k vývoji zápasu  na 1. šachovnici, kde Ing. Jirka Groh hned v úvodu partie získal pěšce a takřka vyhranou pozici,
neodmítnul nabízenou remízu i když dlouho váhal.
Průběžně 1-1.

Z jakési vedlejší varianty Královské indické obrany vytěžil Kruška s Pepíkem Poborským prostorovou převahu, dvojici střelců a lepší pěšcovou strukturu. Nenašel však dost odvahy tuto výhodu realizovat a tak nabídnul remízu, což jsme celkem uvítali.
Stav zápasu 1,5-1,5.

Ing. Jirka Groh ztrestal svého soupeře za pasivní hru v zahájení ziskem pěšce  a zdálo se, že bude o výsledku této partie rychle rozhodnuto. Pak však připustil soupeřovo ovládnutí volného sloupce zdvojenými věžemi a s tím související nepříjemnou vazbou.  V klíčovém okamžiku partie naštěstí Grečný zatoužil dobýt ztraceného pěšce zpět a vydal se dámou úplně na opačnou stranu bojiště, než kam měla v dané situaci směřovat. Taktický obrat spojený s matovými hrozbami či ztrátou materiálu ukončil tuto partii což znamená naše průběžné vedení v zápase a potvrzením toho, že je Jirka v této sezóně absolutně nejenom nejlepším našim hráčem, ale i celé krajské soutěže.
Stav zápasu 1,5-,2,5.

Nesmírnou obětavost pro náš oddíl opakovaně prokazuje Mirek Řebíček, jenž si znovu zpestřil lázeňský pobyt účastí v tomto zápase. Známý kolínský matador ing. Franc se do něj pustil bez respektu. Nepřijal nabízenou remízu, získal bílými v Pircově obraně optickou převahu na královském křídle, narušil výměnou g-pěšce Mirkův pěšcový kryt černého monarchy a pozici čím dál více přiostřoval. Když už to vypadalo, že Mirkova pozice bude s narůstajícím tlakem více než kritická, přišla nečekaně remízová nabídka.
Stav zápasu 2-3

Ikona kolínského šachu Jirka Vlasák se na partii s našim Honzou Hamrníkem velmi pečlivě připravil. Důsledkem toho byla dobrá taktická volba zahájení, kde nepřipustil oblíbené ostřejší varianty našeho hráče.  Honza vybudoval černými pasívnější, ale pevnou pozici a trpělivě čekal na svou příležitost. Domácí kapitán vzhledem k vývoji zápasu odmítl opakování tahů, kdy čelil věčnému šachu (ve střední hře v konstelaci D+2V na každé straně) a rozhodl se pro riskantní únik králem  na pomoc svým těžkým figurám. Ve vrcholné časové tísni dokázal naštěstí Honza najít nádhernou oběť věže, která znamenala zisk dámy a tím i celé partie.    Výborný výkon, který znamená, že si odvezeme z tohoto utkání minimálně bod.
Stav zápasu 2-4

Pavlovi Křenkovi se v poslední době v soutěžích družstev příliš nedaří. Ačkoliv získal v partii pěšce a obrovskou poziční převahu ( spojené volné pěšce e5 + d6 v soupeřově týlu ), nakonec odešel s prázdnou. Velké chyby se dopustil i zástupce kapitána, jenž mu nedovolil přijmout nabízenou remízu. I tak je ale třeba ocenit Pavlovu obětavost, kdy na soutěže družstev dojíždí až z Ústí nad Labem a proto věříme, že odpočinek v závěru roku ho vrátí zpět do bývalé formy.
Stav zápasu 3-4

Velmi dramatickou, obsažnou partii,  bohužel se špatným koncem sehrál Jindra Březina. V zahájení získal mírnou převahu a pokračoval nadále v zesilovaní svého postavení. Ve střední hře získal kvalitu a vznikla koncovka D+V proti D+J. Když natahal své pěšce až na g6 a h5, čímž uvěznil černého krále na osmé řadě, brzký konec boje byl na obzoru. Soupeř však nesložil zbraně a pěknou souhrou dámy s jezdcem vytvářel hrozby věčného šachu či zisku materiálu. První časovou kontrolu Jindra výborně ustál, druhou však již v kritickém postavení nikoliv, což stačí pouze na celkovou dělbu bodů v tomto střetnutí.
Stav zápasu 4-4

V pozápasovém neformálním hodnocení utkání jsme litovali ztracených bodů, avšak já osobně si s menším časovým odstupem myslím, že remíza je vzhledem k okolnostem ve všech partiích asi v konečném důsledku spravedlivá. Nadále zůstáváme neporaženým týmem, což doufejme potvrdíme i v dalším kole doma s Lysou nad Labem.

Sepsal  J.Novák.
 
Návrat na obsah