Příbram B - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Příbram B - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2011-12

Příbram B - Sendražice A 4-4

25.3.2012


K poslednímu utkání letošní šachové sezony odjížděl náš A tým do dost vzdálené Příbrami. Kapitán nominoval bojovné družstvo a daleko před nominací dával všem hráčům na vědomí, že jedeme uhrát výsledek 4:4.

Jak bývá v poslední době naším zvykem, jelo jedno osobní auto a zbylá čtveřice cestovala vlakem. I když naše sestava nebyla kompletní, což se ale vědělo dávno dopředu, přesto bylo naším cílem dorazit do Příbrami v plném počtu hráčů a bodovat. Toto jsme slíbili šachovým přátelům z Peček, kteří se obávali, že po prohře ve Struhařově by mohli ještě sestoupit. Svůj slib se nám  podařilo splnit.

Jako první zvítězil v tomto zápase velice dobře hrající Ing. Josef Vagenknecht.  Hezkou, kombinačně vedenou partii nezkazil, stále více stupňoval svou převahu, v závěru získával materiální výhodu a soupeř byl nucen se vzdát. Dobrý úvod do celého utkání.

Stav 0 – 1

Na poslední šachovnici dostal důvěru zakládající člen šachového oddílu v Sendražicích Karel Mašín. Předpokladem na 8. desce byl bodový zisk. Partii zahájil velmi dobře, bylo vidět, že chce hrát na výhru a nikoliv na remízu, jak je jeho stálým zvykem. Bohužel se ve střední hře dopustil nepřesnosti, jeho mladý soupeř toho využil a po dalším zaváhání našeho hráče v partii zvítězil. Tím se celý vývoj zápasu z našeho pohledu dost zkomplikoval.

Stav 1 - 1

Na druhé desce Vláďa Mrázek nezaváhal. Přesnou hrou držel vyrovnanou pozici a ve střední hře neměl ani jeden ze soupeřů zřejmou výhodu a tak náš hráč nabídl remízu, kterou domácí plejer přijmul. Velmi cenná polovina bodu do celkového součtu pro naše barvy.

Stav 1,5 – 1,5

Za tohoto stavu kapitán Václav Uhlíř kapituloval na třetí šachovnici proti soupeři, který měl ELO vyšší o 250 bodů. Ztráta pěšce v začátku partie, kterou náš hráč přehlédl, bezchybné pokračování bílého se stupňováním převahy a později i ziskem dalšího materiálu vedlo k zisku celého bodu pro domácí. V utkání sice prohráváme, ale šance na remízu je reálná.  

Stav 2,5 – 1,5.

Za tohoto stavu potvrdil svoji spolehlivou hrou Čenda Teichmann velmi dobrou formu v této části šachové sezony. Ve střední hře si vybudoval skvělou pozici, jeho figury měly patřičnou souhru a vše vyvrcholilo matovým útokem na soupeřova krále. Soupeř pravděpodobně vše viděl a tak se sportovně vzdal a umožnil našemu mužstvu srovnat skóre v utkání.

Stav 2,5 – 2,5

Jako další ukončil hru Jan Hamrník. Svoji pozici stále vylepšoval a hrozil silným útokem na královském křídle. Soupeř nepokryl všechny hrozby a bal nucen partii vzdát. To byl velice důležitý bod pro náš celek, neboť remíza v celém utkání již v tomto okamžiku byla na spadnutí.

Stav 2,5 – 3,5

Za tohoto stavu bojoval na čtvrté desce velmi dobře náš host Bohouš Sobotka. V závěru partie si dokonce vypracoval (dle soudu hráčů Sendražic) vyhranou pozici ve věžové koncovce, ale nechtěl riskovat hru na vítězství a tak se souhlasem kapitána nabídl remis. Tu soupeř samozřejmě přijal a náš cíl, v Příbrami remizovat se splnil do puntíku.

Stav 3 – 4

Na první desce hrající Jindra Březina sice dlouho odolával náporu domácí jedničky Trmala, který svoji výhodu stále stupňoval a tak Jindra pro nás za výhodného bodového zisku partii vzdal a mohli jsme nečekaně brzy z Příbrami odcestovat domů.

Konečný stav 4 – 4

Se závěrečným výsledkem 4-4 jsme byli všichni nadmíru spokojeni.

Úkol byl totiž splněn. Po uveřejnění výsledků posledního kola jsme zjistili, že naše remíza znamená sestup domácích, tj. Příbrami „B“. Tím jsme se zbavili na příští sezonu nejvzdálenějšího soupeře v krajské soutěži.
Rozhodčí : Štufka Karel

1 Trmal Jaroslav 2184 1 : 0 Březina Jindřich 1942
2 Mareš Vladimír 1981 ½:½ Mrázek Vladimír 1962
3 Doležel Radovan 2080 1 : 0 Uhlíř Václav 1825
4 Saxl Jiří 1720 ½:½ Sobotka Bohumil 1720
5 Hochman Jan 1626 0 : 1 Teichmann Čeněk 1829
6 Kuba Milan 1544 0 : 1 Hamrník Jan 1798
7 Balek Filip 1250 0 : 1 Vagenknecht Josef 1678
8 Soukup Jiří 1250 1 : 0 Mašín Karel 1605

Zapsal jak viděl i slyšel hrající kapitán V. Uhlíř.


Návrat na obsah