Brodce A - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Brodce A - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2011-12

JAWA Brodce „A“ – Sendražice „A“ 3,5-4,5

19.2.2012


Osmé kolo krajské soutěže nás svedlo dohromady s favorizovaným celkem JAWA Brodce. A aby toho nebylo málo, museli jsme navíc do dalekých končin cestovat. My jsme ale před zápasem nepropadali skepsi a věřili jsme si: vždyť – jak praví známá sportovní fráze – jako outsider jsme neměli co ztratit, protože se v závěru koncentrujeme hlavně na utkání s přímými rivaly.

Ale body „navíc“ by se samozřejmě šikly, vždyť jsme odjížděli ve slušné sestavě. I proto jsem ještě před vstupem do hrací místnosti plánoval, že bychom soupeře mohli porazit 5:3. To se nakonec úplně do puntíku nevyplnilo, ale nepředbíhejme…

První překvapení nás čekalo ještě před zahájením hry. „Vy jste jen v sedmi?“ ptal jsem se okamžitě při pohledu na zápis. Proti jménu Jan Hamrník na osmé šachovnici totiž nefigurovalo žádné jméno soupeře, a tak se mi poprvé v životě stalo, že jsem v soutěži družstev vyhrál bez boje. Úvahy o tom, jak rozehrát zahájení tak, abych ho tradičně nepokazil, se tak ukázaly liché. Poprvé v tomto ročníku nám opravdu přeje štěstí, soupeř se nesešel a my bleskově vedeme!

Stav 1 – 0 pro nás

Jirka Novák prý se svým soupeřem, který byl podle ELA silnější, vždy remizoval. „Dneska mi to ale asi nevezme,“ obával se, vzhledem k tomu, že jsme šli tak rychle do vedení. Jenže kdo ví, jak se Jirka špatně poráží, nediví se, že jeho partie s Milanem Holubem opravdu nerozhodně skončila…

Stav 1,5 – 0,5 pro nás

A euforie pokračovala! Čenda Teichmann se po zahájení dostal pod mohutný tlak a pozice vypadala z pozice nehrajícího pozorovatele prakticky neudržitelně. Jenže Čenda se nevzdal, nenechal se otrávit, vložil do soupeřovy varianty šach, který patrně přehlédl, a převedl partii do koncovky, v níž precizně vyhrál. Vše zakončil efektním (a zároveň samozřejmě efektivním) ziskem věže.

Stav 2,5 – 0,5 pro nás

V této chvíli dal Vláďa Mrázek svou partii za remis. Pozici měl lepší, proti jeho snaze ale stál fakt koncovky nestejných střelců. Odehrál zajímavou partii: po zahájení stál opticky velmi dobře, pak se zdálo, že na vrch získal soupeř, který také odmítl remízu. Nakonec partie skončila asi zaslouženou remízou, pro nás nesmírně cennou.

Stav 3 – 1 pro nás

Cena zmíněného nerozhodného výsledku se ukázala záhy. Jirka Groh totiž na první šachovnici vyhrál, což nám zajistilo minimálně remízu! Byla to však adrenalinová záležitost. Soupeř při první kontrole překročil čas, myslel si ale, že učinil už čtyřicet tahů, zatímco Jirka měl správně zapsáno, že jich bylo jen devětatřicet. Následovala „rekonstrukce“, která odhalila, že náš hráč měl pravdu. A tak vyhrál, aniž by dohrával partii, v níž stál z mého pohledu velmi dobře. Být v kůži jeho soupeře, asi by se mi i zdálo o Jirkových perfektně zkoordinovaných jezdcích…

Stav 4 – 1 pro nás

Jindra Březina partii nezačal vůbec špatně a zdálo se, že při opačných rošádách má větší šanci na výhru. Ovšem k útočným manévrům na obou křídlech prakticky nedošlo, protože soupeř úspěšně zaútočil ze středu, a Jindra tak musel přejít do prohrané koncovky.

Stav 4 – 2 pro nás

I Mirek Řebíček se ocitl v prohrané pozici. Jeho soupeř Jaroslav Procházka měl po zahájení celkem pohodlnou pozici, Mirek zvolil černými kameny tradičně pevnou obranu, ovšem nestačilo to, hradby nevydržely a hrad byl dobyt. Ale nevadilo, stále jsme měli jednoho bojovníka ve hře a to toho nejpovolanějšího: kapitána.

Stav 4 – 3 pro nás

Vašek Uhlíř hrál svou oblíbenou variantu sicilské a dosáhl poměrně komplikované pozice, kterou bylo dlouho těžké odhadovat. Když ale získal kvalitu – v době, kdy nám stačila remíza k výhře v zápasu -, začali jsme propadat nadšení, protože jsme kapitánovi samozřejmě věřili. Jirka Novák na předčasnou oslavu dokonce otevřel láhev slivovice, Vašek ale měl před sebou ještě obtížnou úlohu udržet aspoň remízu ve stále nelehké pozici, proti nepříjemného Jiřímu Feirfeilovi a navíc samozřejmě pod psychickým tlakem, že je tím, který rozhoduje o osudu zápasu. Ovšem náš kapitán úkol skvěle zvládl, soupeři kvalitu vrátil, přičemž získal pěšce navíc, a dotáhl své snažení – k radosti nás všech – do kýženého remízového závěru!

Závěrečný stav 4,5 – 3,5 je pro nás velkým úspěchem, který nás výrazně posunul k záchraně. A mně samozřejmě ani trochu nevadí, že jsem se v předzápasové „prognóze“ o půl bodu netrefil…

Rozhodčí : Feierfeil Jiří
 
1 Vávra Jan 2066 0 : 1   Groh Jiří 2117
2  Svoboda Jaromír 1965 1 : 0   Březina Jindřich 1942
3 Holub Milan 2061 ½:½   Novák Jiří 1962
4 Procházka Petr 1998 ½:½   Mrázek Vladimír 1962
5 Procházka Jaroslav 1806 1 : 0   Řebíček Miroslav 1820
6 Feierfeil Jiří 1858 ½:½   Uhlíř Václav 1825
7 Frischmann Otto 1790 0 : 1   Teichmann Čeněk 1829
8   -
- : +   Hamrník Jan 1798

Zapsal Jan Hamrník.

Návrat na obsah