Sendražice B - Český Brod B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice B - Český Brod B

Archiv družstev > Archiv 2011-12

Sendražice B – Český Brod B 4:4

18.3.2012


Opět jeden krásný den strávený v hospodě, mohli jsme si říct my i soupeři, když jsme kolem třetí hodiny opouštěli sendražickou restauraci Na růžku. Pro hráče ze Sendražice to bylo navíc v této sezóně naposled. Poslední kola hraje áčko i béčko venku a céčko svou sezónu již zakončilo neslavným vystoupením v Čáslavi. Ale nelze předbíhat, vše mělo svůj začátek.

Ráno po deváté jsem na nádraží nabral dva cestovatelé z daleka, Křenka i Teichmanna, a odjeli do Sendražice. Tam již z dálky bylo vidět před hospodou šachuchtivé hráče z Českého Brodu. Nepřijeli v plné zbroji, začátek soupisky byl v pořádku, pak jim ale dost hráčů chybělo. Ani my jsme zdaleka nebyli v plné síle. Scházel Jirka Novák, který jako daňový poradce neví v tomto období kam skočit dřív, Mirek Řebíček musel do práce, Uhlíře nepustila manželka a ve vynikající formě hrajícímu Vančurovi do toho vlezly domácí práce a objednaný řemeslník. Z důvodu splnění normy pro ELO byl na poslední šachovnici nominován Franta Matějček a protože se neočekávaně dostavil i Pavel Křenek, přepustil jsem mu v sestavě své místo (a dobře jsem udělal!).

Franta Matějček nezačal špatně, ze zahájení se zdárně vyhrabal a založil slibný útok na soupeřovi krále. Já to viděl dobře, ale soupeř ještě lépe a využil Frantova přehlédnutí k zisku věže. Franta to tam ještě slibně zkomplikoval, ale k záchraně chybělo jedno tempo navíc.

Stav 0 – 1

Krkolomný průběh měla partie Pepy Vagenknechta. Těšili jsme se, že zopakuje svůj výborný výkon z Benešova, ale marně, i když to z počátku tak nevypadalo. Pepa získal pěšce a slibnou pozici ale postupně ztrácel jak pozici, tak potom i toho pěšce a následně ještě kvalitu a v důsledku těchto tragických změn i celou partii.


Stav 0 – 2 a to nebylo moc pěkné!

Ještě že máme Čendu Teichmanna. Ten trpělivou a precizní hrou nás vrátil zase do zápasu.

Stav 1 - 2.

Po dvou pauzách opět nastoupil Petr Křepelka, jeden ze tří dosud neporažených hráčů startujících za béčko (další dva jsou Uhlíř a Vančura). Hrál opět svou komplikovanou poziční hru a pozice byla natolik složitá, že když se optal, má-li nabídnout remis, nezbylo než souhlasit. A souhlasil i soupeř, za což ale byl následně zkušeným spoluhráčem Valterou vypeskován.

Stav 1,5 - 2,5.

Aleš Lukša působil v tomto zápase současně i jako rozhodčí, ale ani tato povinnost mu nezabránila naplno se věnovat své partii. Tentokrát hrál velmi solidní a precizní poziční šachy bez obvyklých nenadálých obětí a dovedl svou partii do přesvědčivého vítězného konce.

Stav 2,5 – 2,5 a srovnáno!

A teď se ukázala správnost změny sestavy, kdy jsem místo sebe postavil Pavla Křenka. Ten se odvděčil skvělým výkonem, kdy postupnými kroky zvyšoval tlak na soupeřovu pozici a pečlivě střádal pěšce k pěšci, až se tito proměnili ve vítězné vojsko.

Stav 3,5 – 2,5 a tedy poprvé vedeme (i naposled).

Pepa Poborský to má na prvé šachovnici vždycky těžké, nejinak tomu bylo i v tomto utkání, kdy ho soupeř převyšoval Elem o rovných 150. Bohužel ztráta pěšce byla v koncovce fatální, a i když Josef dělal, co se dalo, porážce zabránit nešlo.

3,5 – 3,5 srovnáno.

Všechno měl ve svých rukou Honza Hamrník. Měl v koncovce proti zkušenému soupeři pěšce navíc, ale v tak nešťastné pozici, že to do výhry prosadit nešlo.

Závěrečný stav 4,5 – 4,5 je myslím spravedlivý k oběma soupeřům.

1 Poborský Josef   H 1966 0 : 1 Moravec Vít   H 2116
2 Hamrník Jan 1798 ½ :½  Valtera Jiří   H 1944
3 Teichmann Čeněk 1829 1 : 0 Fiala Jan   V 1935
4 Vagenknecht Josef 1678 0 : 1 Šedivý Ondřej 1755
5 Křenek Pavel 1800 1 : 0 Bednařik Radovan 1754
6 Lukša Aleš 1719 1 : 0 Záěehlicky Jiří 1474
7 Křepelka Petr 1613 ½ :½  Čermák Jan 1420
8 Matejček František 1000 0 : 1 Homola Martin 1323

Zapsal jak viděl, slyšel nebo mu řekli nehrající kapitán Hlavica.Návrat na obsah