Dobrovice B - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Dobrovice B - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2017-18
Sokol Dobrovice B - Sendražice A   2,5 : 5,5
18. 03. 2018
 
Před utkáním v Dobrovici měl zastupující kapitán obavy jak zvládneme vzhledem na březen  k nezvyklému počasí  dopravit se na velmi důležitý zápas o udržení v soutěži. Pak se také musel obejít bez Milana Seiferta ( odpočíval v Rakousku ) a ještě ne zcela uzdraveného kapitána Vaška Uhlíře. Domácí tým naproti tomu vědom si jisté záchrany v soutěži ( spíše atakuje medailové pozice, toho času na krásném třetím místě ) přistoupil k utkání s klidem, vynechal několik hráčů  předních šachovnic a  příležitost dostali i náhradníci mimo základní soupisku. Zřejmě právě tohle byl rozhodující faktor, který předznamenal naše nečekané a celkem jednoznačné vítězství, což značí již téměř 100% jistotu záchrany.
 
Utkání bylo zahájeno ( překvapivě včas ) v 10:00 hod.

Jirka Novák nečekaně hladce a rychle černými v královské indické zdemoloval soupeřovu pozici přechodnou obětí jezdce za kterou získal kvalitu a dva pěšce navíc. Po dalších ztrátách materiálu už soupeř vzdal.
Stav zápasu 0-1.

Pěšcový průlom v centru šachovnice a následný zisk kvality znamená, že letošní Honzova fantastická jízda ( 8 bodů z 10 partií ) graduje a my vedeme již o dva body.
Průběžně 0-2.

Další, komu se letos výborně daří je Mirek Řebíček. Ve svém oblíbeném zahajovacím systému prosadil zásadní postup pěšce e4 a taktickým obratem spojeným s obětí na f7 efektně zvítězil.  .
Stav zápasu 0-3.

Kája Mašín zvolil bílými proti královské indické pevný systém zaručující celkový klid na šachovnici. Soupeř  uznal, že nakonec nezíská navrch a tak  souhlasil s dělbou bodů.
Stav zápasu 0,5-3,5.

Proti Jindrovi Březinovi si protivník připravil v italské hře bílými krotký postup ( 5. d3 místo klasického 5. c3 s dalším d4 ), což mu výhodu  v zahájení ani v dalším průběhu partie převahu nepřineslo a tak další důležitý půlbod je tady.
Stav 1-4.

Jirka Groh obětoval v zahájení pěšce za náskok ve vývinu. Posléze si troufalý protivník dobral druhého pěšce a spoléhal v postupné uplatnění materiální převahy. Záhy se však ukázalo, že odolávat takovému náporu, ještě navíc v obrovské časové tísni, není nic jednoduchého, což Jirka potvrdil. Dvojí úderem získal figuru a posléze další materiál a to znamená, že jsme vítězi celého zápasu.
Stav zápasu 1-5.

Petr Křepelka černými vybudoval pevnou perspektivní pozici a zdálo se, že by neměl být problém minimálně s dělbou bodů. Poté se však v závěru střední hry dostal do mlýnice vazeb a hrozeb. První možnost dobrat čistou figuru navíc mladý soupeř opomenul, podruhé však nezaváhal a domácí alespoň snižují .
Stav zápasu 2-5.

Nejzajímavější partii sehrál Pepa Poborský. V zahájení odmítnul Budapešťský gambit a ze zdánlivě klidné pozice vykřesal pozoruhodný nápor na královském křídle. Poté se však dostal i soupeř ke slovu a z velmi ostré pozice přešla partie do koncovky, kde měl Josef sice figuru méně, avšak dostatečnou pěšcovou kompenzaci. Po vyčerpání všech možností to celé vyústilo ve forsírovanou remízu a tím i k úpravě  celkového skóre zápasu.
Nečekaná, poměrně vysoká,  avšak zcela zasloužená výhra 2,5-5,5 je velmi potěšující a potvrzuje naši  účast v dalším ročníku této soutěže.

Sepsal  J.Novák.
Návrat na obsah