Čáslav - Sendražice B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Čáslav - Sendražice B

Archiv družstev > Archiv 2015-16
Slavoj Čáslav – TJ Sokol Sendražice B   5:3
15.11.2015

Venku bylo hnusně, ideální počasí na šachy. Jen to chtělo hrát doma v hospodě u Černohlávků a netáhnout se až do Čáslavi se zastávkou v Nebovidech pro černého koně Karla. Takže jsme přijeli trošku později, aspoň jedno auto, ale nikdo z toho nedělal problém a v celku útulném a hlavně vytopeném prostředí klubu důchodců jsme zahájili partie.

Těžko se koučuje mančaft, když na hráče není spolehnutí. Proto nezávidím kapitánu béčka, že s takovým materiálem již 3x prohrál. Já na to prostě nemám nervy. Jak píše níže, jako prvý dostal nabídku remízy Karel Mašín. Jak rozhodnout, když zápas vypadal výhodně pro nás. Aby Karel pokračoval ve hře když neumí vyhrávat, to bylo velice složité v této chvíli rozhodnout. Tak to dopadlo jak je uvedeno dále. Prohráli jsme ještě 2x v partiích, které naši hráči měli vyhrát. Zajímavé je, že to domácí po utkání přiznali, což svědčí o jejich objektivním pohledu na sehrané partie. (Tento odstavec vložil V.Uhlíř).

Prvý remizoval Karel Mašín. Dosáhl svého oblíbeného výsledku v podstatě vyrovnané pozici, i když Vašek Uhlíř mínil, že měl hrát dál a mírnou výhodu vysedět v celý bod.

0,5:0,5

Honza Hamrník hrál na prvé šachovnici s Jirkou Novákem, který v Čáslavi hostuje. Sice máme radost, že se Jirka chytil, ale na druhé straně to nemuselo být zrovna v tomto zápase. Dostal Honzu na zahájení a pak na divoký útok, ve kterém černý král padnul.

1,5:0,5

Břetislav Hlavica ještě před prohrou na prvé desce nabídl soupeři remis, kterou tento následně přijal. Možná jsem stál s dvojicí střelců trochu lépe, ale nedaří se mi a tak jsem byl rád i za tuto půlku.

2:1

Naději na příznivý výsledek oživuje na poslední desce František Matějček. Bez respektu vsadil na útok a to se mu vyplatilo. Počínal si velice správně a hlavně dovedl využít své dvojice střelců v otevřené pozici. Závěr sehrál brilantně a hrozil soupeři matem nebo ztrátou dámy. Domácímu hráči nezbylo než partii vzdát. Skvělý prvý start za béčku!

2:2

Mezitím remizuje Mirek Řebíček, s Pepou Pohorským se znají z našeho áčka a tak nikdo ničím nepřekvapil. Oba vycházeli z pevné pozice a tak bylo těžké získat alespoň minimální výhodu. S dělením bodu na této šachovnici se počítalo.

2,5:2,5

Vašek Uhlíř chtěl samozřejmě odehrát partii co nejrychleji, aby stihl ženský tenis - Fed Cup. Proto nabídl remízu, kterou protivník nepřijal z toho důvodu, že na ostatních šachovnicích stáli domácí kulantně řečeno mizerně. Proto se muselo pokračovat dále a když došlo ke koncovce nestejných střelců se stejným materiálem, domácí hráč nabídl remízu. V této pozici již nešlo prosadit nějaké útočné snahy a tak je na světě další remíza.

3:3

Tím ovšem naše štěstí končí. Aleš Lukša pokračoval ve svých výkonech, kdy se po zahájení dostane do vyhrané pozice, kterou následně pokazí a prohraje. Také tentokrát měl rozhodující útok na krále avšak nepochopitelně přesunul své aktivity na druhé křídlo a soupeřův král unikl. Jasně vyhraná partie pro nás, ale výsledek přesně opačný.

4:3

V této situaci se dostal Pavel Křenek do nezáviděníhodné role, kdy musel bezpodmínečně hrát na výhru. Což se mu docela dařilo, bohužel v rozhodující chvíli si ze všech možných vítězných tahů vybral ten špatný a pozice byla rázem remízová. Avšak při tom útočení zapomínal mačkat hodiny a tak mu spadl praporek a bylo zametýno.

5:3

Domů jsme jeli se špatnou náladou, navíc v příštím kole zajíždíme do Sázavy a ani výhled na personální situaci není ideální. V tabulce jsme s velkou rošádou předposlední.
Sepsal Břetislav Hlavica a doplnil Vašek Uhlíř.


Návrat na obsah