Sendražice A - Brodce A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice A - Brodce A

Archiv družstev > Archiv 2016-17
Sokol Sendražice A - JAWA Brodce A   3,5:4,5
29.1.2017

V dalším utkání na domácí půdě jsme se utkali s tradičním soupeřem, kterého jsme vzhledem ke vzdálenosti rádi uvítali v Sendražicích.

Naše družstvo bylo oslabeno neúčastí předních hráčů ze soupisky, FM ing. Seifert hrál ve stejném termínu v Rakousku a Luboš Mašín má dlouhodobé zdravotní problémy. Na poslední chvíli se omluvil z rodinných důvodů Mirek Řebíček.

Při pohledu na zápis o utkání byl duel podle ELA vyrovnaný. Dramatický boj v průběhu celého zápasu to potvrdil.  

Jako první skončila partie na 3. desce. Josef Poborský se snažil o zisk celého bodu, ovšem soupeř byl proti a partie skončila smírně. Je to škoda, protože Pepa hrál perfektně, kašlal na rošádu a věnoval se útoku na krále. Pak neviděl třítahový mat a od toho momentu šla jeho pozice postupně z kopce, i když u té závěrečné remízy stál lépe a mohl hrát na výhru.
Stav zápasu ½ : ½.

Na poslední šachovnici došlo k měření sil kapitánů obou mužstev. I když spolu hráli již několikrát, dala se očekávat bojovná partie. Průběh partie to potvrdil. Náš kapitán Vašek Uhlíř nabídl v 19. tahu remízu, tu však hostující kapitán nepřijal. V boji se pokračovalo, oba se snažili strhnout vítězství na svoji stranu, ale nepovedlo se to ani jednomu z nich. Nakonec partie skončila nerozhodně ve 42. tahu věčným šachem. Což byla další tragédie, protože Vašek měl jasně vyhranou pozici, jen to vidět.
Stav zápasu 1 : 1.

Náš host Jirka Groh se utkal se starým známým M.Fialkou. Znají se dobře z železničářských šachových soutěží. Tentokrát byl úspěšnější domácí hráč. I když během partie nestál nejlépe, což ale naštěstí soupeř neviděl, vše si v závěru vynahradil a dokázal ve věžové koncovce svého soupeře přehrát a tím získal pro naše barvy cenný bod.
Stav zápasu 2 : 1.

Jako dobrý tah se ukázalo nasazení Pavla Křenka. Nejprve sice ztratil pěšce, ale během hry vtipnou léčkou získal figuru za 2 pěšce. I když měl soupeř nebezpečnou protihru, se všemi nástrahami si poradil a dovedl partii do vítězného konce.
Stav zápasu 3 : 1.

Jindra  Březina si připravil útok na královském křídle. Předpokládalo se, že by měl získat celý bod. Nepokračoval však správně, tak dlouho tápal, až se dostal do horší pozice a v závěru chybným ústupem krále partii prohrál.
Stav zápasu 3 : 2.

V poslední době nevyzpytatelný Jirka Novák potrestal soupeřovu útočnou drzost ziskem figury brzy po zahájení a dalo se předpokládat, že to bude náš první celý bod. On si však s pozicí nevěděl vůbec rady, až došlo k tomu, že soupeř převzal iniciativu a dovedl partii skrze dva volné pěšce do vítězného konce.
Stav zápasu 3 : 3.

Na první šachovnici Petr Beneš hrál po celou dobu vyrovnanou partii, která po zásluze skončila nerozhodně.
3½ : 3½.

Za tohoto stavu o všem rozhodoval Honza Hamrník. Ten měl partii jasně vyhranou a když Petr Beneš remízoval, tak jsme se pomalu radovali z vítězství. Honza nám ale tu radost nedopřál. Krásný útok na krále vyvrcholil ziskem kvality. Potom začal kupit chybu na chybu a neudržel ani vyrovnanou pozici a nakonec byl nucen vzdát. Tím rozhodl o naší těsné, ale nezasloužené porážce.
Konečný stav 3½ : 4½.
Co říci závěrem. Nemůžeme se vymlouvat, že by nám nepřálo štěstí. Vše bylo v neumění našich hráčů. Pokud nepředvedeme v posledních kolech lepší výkony, nemáme v krajské soutěži co dělat. To si musíme sebekriticky přiznat. Ať se to někomu líbí nebo ne, je to tak.
 
V dalším kole hrajeme opět doma s celkem Poděbrad. Ve vyrovnané soutěži mají pouze o bod více, tak to bude jistě zajímavé utkání a já doufám, že s lepším koncem pro naše mužstvo než v minulém zápase.
Zapsal hrající kapitán Václav Uhlíř a doplnil B.Fritz Hlavica   



Jak to viděl Čenda

V duchu jsem očekával, že zápas s družstvem Brodců bychom vyhrát, ale dění na šachovnicích předčilo i nejbujnější fantazii všech aktérů a z vyhraného zápasu je nepříjemná bodová ztráta. Když nepočítáme naše dvě vyhrané partie, tak z dalších čtyř hladce vyhraných jsme uklohnili ubohé dvě remízy. Vždyť jsme také a právem mezi mužstvy s nejmenším počtem vyhraných partií v soutěži.

Na první šachovnici měla partie vcelku poklidný průběh a i když se oba hráči snažili, žádnému z nich se nepodařilo významněji naklonit rovinu ve svůj prospěch a partie skončila po 48. tazích remízou. Zato v partii na druhé šachovnici se rovina naklonila hned dvakrát, podruhé naštěstí v náš prospěch.
 
Fialka M. - Groh J-. postavení po 20. tahu černého:

 
Náš hráč rozehrál zahájení dosti dobrodružně a odnesl si z něho nepohodlnou pozici se slabou osmou řadou a nevhodným postavením věže na e7. To bílému umožňovalo zajímavý úder 21.Dh4!! Ve8 (nebo 21. ...Vd7 22.Jg5 h5 23. Vxd7) 22.Jg5 Je6 23.Dxh7+ Kf8 24.Dh6+ Kg8 25.Sxe6 Sxe6 26.Dh7+ Kf8 po kterém by Jirka Groh na konci partie jistě nejásal. Bílý ho však naštěstí neviděl a partie přešla do zrádné koncovky nejprve čtyř a posléze dvou věží. Koncovka nejprve vypadala opticky dobře pro bílého, zvláště když dostal obě dvě věže na sedmou řadu. Specifikum koncovky však spočívalo v tom, že Jirka měl dynamickou pěšcovou převahu na dámském křídle, zatímco bílí pěšáci na královském křídle byli příliš statičtí. Takovéto pozice musí hrát slabší strana velice obezřetně.
 
Postavení po 37. tahu černého:

 
V této pozici má již bílý vážné problémy Potřebuje nutně vyměnit svého slabého pěšce a2 za pěšáka b4 a pak má jisté šance na remízu. Toho šlo dosáhnout po jediném 38.a3 Vb3 39.g4 Kf8 40.Vb7 Vxa3 (Ke8 41. h4 Kd8 42. Vxf7=) 41.Vxb5=. Bílý však pokračoval 38.Kg3 38...b4 39.Va6 a3 40.Kf3 Vb2 41.Vb6 Kf8 42.e4 Ke7 43.Ke3 Kd7 44.g4 Kc7 45.Vf6 Vxa2, pěšáka ztratil a partii vzdal ve 49. tahu.

Poborský J. - Macháček O. - postavení po 22. tahu černého:

 
Jak již je uvedeno v komentáři Pepík Poborský rozebral v zahájení pozici svého soupeře doslova na prvočinitele, ale pak zcela nepochopitelně selhal, když neviděl třítahový mat 23.Dg8+ Sf8 24.Dxf8+ Kd7 25.Jf6#, který byl tak lapidární, že musel být vidět až od výčepu. Místo toho zahrál 23.Jg5 23...Dg6 24.Jf7+ Kd7 25.Jxd6 cxd6 26.Db3 a pak ale postupně vadnul a s ním i naděje na úspěšný výsledek. Nakonec byl rád za remízu po opakování tahů.

Zvolenský D. - Novák J. - postavení po 49. tahu bílého:

 
Jirka Novák se letos stal nechtěně pilným dodavatelem bodů našich soupeřů a bohužel v tom pokračoval i v tomto kole. Zahájení sehrál dobře a po ukvapeném pokusu soupeře o útok získal figuru s celkem dobrou pozicí. Pak však začal stavět figurky do pasivního postavení, kde si vzájemně překážely a protože jeho soupeř hrál rovněž mizerně, měl několikrát v průběhu partie možnost rozhodnout. Je s podivem, že si poslední hřebíček do rakve zatloukl až téměř v padesátém tahu, když po 49...Va6 50.Ve3 Sc6?? 51.Sxc6 Vxc6 52.d7 je konec nadějí. Škoda, že nedal 49...Va4 50.Vf1 c3!! 51.b4 Dc4 52.Dxc4 bxc4 53.Sd5 Va2+ 54.Kg1 a pozice je pořád vyrovnaná.

Hamrník J. - Holub M. - postavení po 34. tahu černého

 
Rovněž Honza Hamrník svého zkušeného soupeře elegantně přehrál, ale když měl slíznout smetanu v podobě 35.Dxh7+ Dxh7 36.Vxh7 Vxh7 37.Vxh7 Kxh7 38.d6 tak totálně vyhořel. Tuto možnost navíc propásl ještě několikrát a nakonec partii ostudně prohrál.

Procházka J. - Březina J.- postavení po 23.tahu bílého:

 
V plejádě zmařených příležitostí pokračoval i Jindra Březina. Zahájení sehrál výborně, ale v pozici na diagramu porušil osvědčenou poučku "hraj na tom křídle kde máš převahu" a neuváženě roztříštil své síly hrou na křídle opačném, dámském. Také na to doplatil, protože po dalších cca 10 tazích už stál špatně a posléze jeho pozice zcela zkolabovala. Na 23. Sg1 Jindra pokračoval 23...c6 24.Vb1 Ja6 a postupně se od soupeřova krále zcela stáhl. Správné bylo pokračovat v tlaku na krále např.23...Vh1 24.Ke2 h5 25.Ve1 h4 26.Db1 Dg3 27.Jf1 Dg6 28.Jd2 Kf7 s převahou.
 
Křenek P. - Kubaljak J. -postavení po 33. tahu bílého:
 
Štěstí jsme měli naopak na 7. šachovnici. Náš hráč chyboval v zahájení, ztratil pěšáka a v pozici na diagramu již stojí zcela na prohru. Černý však zřejmě propadl sebeupokojení, ztratil ostražitost a neopatrně sebral pěšáka 33...Dxh4. Tím si ovšem naběhl, neboť po 34.Vxd4 Dxf4 35.Va4 Dd2 36.Dd3 Dxd3 37.Sxd3 ztratil figuru a náš hráč dovedl koncovku v 59. tahu k výhře. V pozici na diagramu stačilo ovšem opatrné 33...Df6 34.Kh3 Sf2 35.Dd3 b5 černému k pohodlné výhře.

Feierfeil J. - Uhlíř V. postavení po 40. tahu černého:
 
Kapitán Václav Uhlíř sehrál dobrou partii. Určitě netušil co způsobí v konečném výsledku, když přečkal časovou kontrolu a spokojeně zapsal svůj 40. tah Jg4+. Nevím co se odehrávalo v jeho mysli, když po 41.Kh3 Jf2+ 42. Kh2 Jg4+ nabídl remízu. Stačilo jen se na chvilku zamyslet a zahrát elementární, jednoduché 42...Sxd5 43.cxd5 Je4 44.b4 cxb4 45.Df3 a4 s výhrou. Mimochodem, vítězné Sxd5 šlo zahrát již i ve 40. a 41. tahu.

Návrat na obsah