Benešov A - Sendražice B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Benešov A - Sendražice B

Archiv družstev > Archiv 2011-12

Benešov A - Sendražice B 3-5

26.2.2012


Tentokráte zajížděl náš rezervní tým do Benešova, kde nás čekalo měření sil se soupeřem, který zaujímá pozici v dolní polovině tabulky. Kde jsou doby, kdy jsme jezdili s naším A mužstvem se do Benešova zachraňovat v nejvyšších krajských soutěžích.


Sestava, kterou nominoval kapitán Hlavica byla schopná hrát na vítězství a tím si polepšit postavení v horní polovině tabulky. Sám kapitán byl omluven pro pracovní zaneprázdnění.


Protože jsme měli problémy najít hrací místnost a později zaparkovat auto, utkání začalo o několik minut později než bylo stanoveno.


Zhruba po více než hodině hry se již dal předpovědět výsledek zápasu, ale zdaleka to nebylo ještě jasné. Všichni naši hráči však měli partie dobře rozehrané a pozice když ne vyrovnané, tak spíše lepší.


Jako první zvítězil letos velice dobře hrající Milan Vančura. Z toho důvodu, že nastupoval večer do práce, pospíšil si s ukončením partie. Ale nebylo mu to moc platné, protože byl v neděli angažován též jako řidič, takže musel stejně počkat až do konce zápasu.


Stav 0 – 1


Kombinačně si vedl opět na výbornou Čenda Teichmann. Svoje postavení neustále vylepšoval, hrozil matovým útokem nebo ziskem materiálu. Což se nakonec v závěru partie potvrdilo. Po chybě soupeře získal figuru a domácí hráč ve špatném postavení nemohl klást odpor a partii byl nucen vzdát.


Stav 0 - 2


Další bod do naší sbírky zaznamenal Pepa Vagenknecht. Tentokrát měl kapitán šťastnou ruku, když nominoval „Vagóna“ do základní sestavy. Ten hrál již od začátku odpověďně a svého soupeře přehrál. Zvýšil tak stav utkání pro naše barvy a udržel na našem kontě nulu.


Stav 0 - 3


Za tohoto stavu nezbývalo zástupci kapitána Václavu Uhlířovi nic jiného, než ve své partii taktéž zvítězit. To se mu podařilo v krátkém časovém úseku po výhře Vagenknechta proto, že měl od začátku partie iniciativu. Domácí hráčka, která vedla černé figury byla ve velké defenzivě a když v závěru začala ztrácet materiál, byla nucena v partii kapitulovat. Tento bod nám již zajišťoval nejméně remízu, ale věřili jsme, že se nám podaří v tomto utkání zvítězit.


Stav 0 - 4.


Za tohoto stavu Jirka Novák v ostré pozici plné zápletek musel obětovat kvalitu a i když se zdálo, že by mohl matovat, soupeř mu to neumožnil. Využil špatného propočtu našeho hráče a byl to on, kdo postavil Jirkova krále před hrozbu matu a tomu nezbývalo, než se vzdát.


Stav 1-4.


Po ukončení předcházející prohrané partie však naše vyhlídky na vítězství byly reálné. Mirek Řebíček měl v jednoduché pozici o figuru víc, i když méně pěšců. To mu však k výhře stačilo, neboť jeho figury včetně pěšců se dobře doplňovaly, ale špatné postavení soupeřova krále zaručovalo, že pěšce soupeře v krátkém čase získá a o vítězství nebude pochyb. Což se také stalo. Tím zajistil našemu družstvu předpokládané vítězství.


Stav 1 - 5


Závěr zápasu nezastihl naše hráče v optimální formě. Na první šachovnici hrající Josef Poborský dlouhou dobu držel vyrovnanou pozici proti ikoně benešovského šachu Janu Skácelovi. V závěru však využil domácí hráč slabin v pozici našeho hráče a připravil tak Pepovi prvním prohru v sezoně.


Stav 2 - 5


A zbývala partie na poslední šachovnici. Důvěru do sestavy dostal v letošní sezoně prvně účastník Jizerské padesátky (kterou zdárně dokončil) Karel Mašín. Vedl si celkem zdatně, postavení jeho figur napovídalo, že hraje na vítězství a ne na remízu, jak je jeho stálým zvykem. Když si vypracoval vyhranou pozici, nezahrál přesně (buď mat nebo materiální ztráty na straně soupeře) a potom, i když partie nebyla zdaleka prohraná, znechucen tím, že nevyužil šanci k výhře se po marném odporu vzdal.


Se závěrečným výsledkem 3-5 v náš prospěch jsme byli všichni spokojeni.


Zapsal jak viděl i slyšel hrající zástupce kapitána V. Uhlíř.

Návrat na obsah