Nymburk B - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Nymburk B - Sendražice A

Archiv družstev > Archiv 2016-17
 
TJ Sokol Nymburk B - Sokol Sendražice A   5,5 : 2.5
30.10.2016

V 2. kole krajské soutěže jsme zavítali do Nymburka na utkání s béčkem místního Sokola. Domácím chyběl ze základní sestavy David Žikmund, avšak nám ing. Groh ( hrající za Vyšehrad 2. ligu ve Vlašimi), ing. Seifert ( Rakousko ), ing. Beneš a stále nemocný Luboš Mašín. Mirek Řebíček nastoupil obětavě několik dní  po operaci nosních dutin. Kapitán mužstva Vašek Uhlíř hájil tentokrát barvy C týmu. Tyto faktory zcela nepochybně ovlivnily celkový výsledek střetnutí, leč v našich silách bylo však podat kvalitnější výkon, než jaký jsme až na výjimky předvedli.
 
Utkání bylo zahájeno několik minut po 10:00 hod.

Pavel Křenek obdržel nabídku remízy od Jiřího Strouhy v pozici, kdy měl převahu na dámském křídle a protivník naopak rozvíjel slibný útok na opačné straně šachovnice. Jeho vyhlídky vypadaly opticky lépe, proto nebyl důvod smír odmítnout.  
Stav zápasu 0,5-0,5.

Ostrá pozice a blížící se časová tíseň zřejmě vzala odvahu Jiřímu Novákovi a ani soupeř neměl chuť riskovat. Počítač následně večer potvrdil vyrovanou pozici.
Průběžně 1-1.

Drzost, jakou si dovolil Zima proti Mirkovi Řebíčkovi ( zahájil partii 1. h4 ) zasloužila potrestat. Černý získal rychle náskok ve vývinu, poté i  pěšce a zaútočil na bílého krále.  Kombinační řešení, které Míra zvolil, mělo však „ díru „ a materiální převaha nymburského hráče spojená  s četnými hrozbami rozhodla partii.
Stav zápasu 2-1.

Zdánlivě klidná  varianta Aljechinovy obrany, kterou bílými zvolil JUDr. Sobotka s Honzou Hamrníkem v sobě skýtala určitá úskalí. Honza v závěru střední hry nezvolil přesné pokra- čování, ztratil pěšce a po další redukci materiálu domácí hráč ukázkově uplatnil převahu lepšího střelce nad jezdcem
Stav zápasu 3-1.

Pepa Vagenknecht ačkoliv ztratil brzy v zahájení pěšce, nestál nejhůře. Když však opomenul nadějnou možnost spojenou s rozbitím pěšcového krytu soupeřova krále, protivník se ubránil a vzápětí získal druhého pěšce. V koncovce Pepu nezachránila ani oběť figury a tak byl výsledek partie zpečetěn.
Stav 4-1

Nejlepším našim hráčem v tomto střetnutí byl Čenda Teichmann. Po dohodě se zastupují-cím kapitánem odmítl v úvodu partie remízu, vytvořil soupeři poziční slabiny a získal dva pěšce. Jeden z Čendových volných pěšců došel až do dámy a to stálo černého věž a už  opravdu nebylo co řešit.
Stav zápasu 4-2

Jedním z nymburských mladých šachistů, kteří se v poslední době výrazně zlepšili, je i Patrik Tesař. Pocítil to i Pepík Poborský ve vzájemném souboji. Josef sice získal za pěšce dvojici střelců a konsolidované postavení, avšak ve střední hře nezvolil přesné pokračování a oslabil  úkryt svého krále. Domácí talent zakončil partii pěkným kombinačním obratem.
Stav zápasu 5-2

Volný pěšec Jindry Březiny došel v klidu až na sedmou řadu a zdálo se, že výhra je jen otázkou času. Protivník  však nesložil zbraně , využil Jindrovy váhavé hry a zredukoval materiál. Ztraceného pěšce získal zpět a remíza byla nevyhnutelná.
Konečný stav zápasu 5,5-2,5 je poněkud krutý, ale zcela zasloužený. Soupeři nás přehrávali v zahájení, prokázali lepší techniku ve střední hře i v koncovkách. Není však všem dnům konec a v příštím zápase si tu dnešní ztrátu doufejme vynahradíme.
 
Sepsal  J.Novák.
Návrat na obsah