Český Brod B - Sendražice B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Český Brod B - Sendražice B

Archiv družstev > Archiv 2014-15
Český Brod B – Sendražice B 3,5:4,5
 
19.10.2014
 
Krásnou podzimní slunečnou neděli nás čekal úvodní zápas regionálního přeboru C. Zahajovali jsme zápasem venku v Českém Brodě, kam už trefíme skoro poslepu.
 
Jako obvykle nastaly drobné problémy se soupiskou, ne každý plánovaný hráč mohl. Navíc na poslední chvíli ochořel Aleš Lukša
, ještě že obětavě zaskočil Jirka Zelenka. Také byla tentokrát složitější doprava, polovina jela autem z Kolína a druhá půlka vlaky z různých směrů. No ale v půl desáté jsme se v podkrovní sekničce sokolovny všichni sešli a utkání mohlo začít.
 
Čenda Teichmann
pravděpodobně někam spěchal nebo mu manželka dala pouze časově omezenou vycházku, protože vyhrál bleskovým matem ve 14. tahu, kdy soupeř sehrál zahájení víc než nezvykle a dovolil Čendovi klasickou oběť střelce na h7.
 
Takže vedeme 1:0
 
Kapitán Břetislav Hlavica sehrál úvod mizerně, kdy při vymýšlení strategie přehlédl pěšce. Nicméně ač do něj soupeř bušil vytrvale, podařilo se mu šťastně převést partii na koncovku nestejných střelců a na světě byla remíza i s pěšcem méně.
 
Pořád vedeme 1,5:0,5
.
Josef Vagenknecht
ukořistil ve střední hře dva pěšce a ač jednoho musel odevzdat, byla zde remízová věžová koncovka (Humlovo pravidlo – všechny věžovky jsou remis). Ale Pepa na teorii moc nedá a tak skvělým obratem tuto koncovku vyhrává a zvyšuje naše vedení.
 
2,5:0,5
 
No a šťastná série pomalu končí. Jirka Zelenka na poslední šachovnici se držel dobře, avšak odmítl opakovaný pokyn kapitána, aby tedy nabídl remízu, pokud má pozici vyváženou. Oponoval, že se to prohrát nedá, což sice byla pravda, ale nesměl by se podcenit pěšec postupující do dámy, čemuž se dalo zabránit jen za cenu figury a pak už se to vezlo do truchlivého konce.
 
2,5:1,5 náskok jen jeden bod.
 
Pozice Vaška Uhlíře mi na prvý pohled připadala optimistická a plná možností, které se ale bohužel ukázaly spíše na straně soupeře a tak následuje druhá porážka.
 
2,5:2,5 a je srovnáno.
 
Pavel Křenek je velezkušený hráč, ale když ztratil kvalitu, moc bych za jeho partii nedal. Nabídl sice remis, tu ale soupeř odmítl a obral Pavla o další kvalitu. Nicméně zbylé figury zorganizovaly nádherný útok rovnou na krále a soupeř se před matem sám rád musel vzdát, což se pro další průběh utkání ukázalo jako rozhodující.
 
3,5:2,5 a ze dvou partií nám stačí půlka k odjezdu bez ostudy a bodík k odjezdu se slávou.

Honzovi Hamrníkovi partie na úvod sezóny opravdu vyšla. Soupeře přehrál strategicky a jen drobná nepřesnost ho připravila o výhru. Ale vynucené remíze pak zabránit nešlo, ta půlka nám s ohledem na pozici na poslední desce plně vyhovovala.
 
4:3 a bod je doma.
 
Bohouš Sobotka si svou pozici přesnou a trpělivou hrou poskládal výborně, stál lépe a takticky nabídl remízu, protože ta přinášela vítězný půlbod pro družstvo. Soupeř prakticky nemohl odmítnout, nemělo smysl natahovat čas, který měl ale Bohouš taky lepší.
 
4,5:3,5
a výhra na úvod sezóny, navíc s těžkým soupeřem.Návrat na obsah