Poděbrady A - Sendražice A - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Poděbrady A - Sendražice A

Sezóna 2022-23
TJ Bohemia Poděbrady A - Sokol Sendražice A  3,5:4,5
05. 03. 2023

Pln dojmů ze samotného utkání a posléze i z velice příjemného posezení s přímými aktéry tohoto střetnutí v restauraci vzdálené nedaleko od samotného místa klání, rád se s vámi podělím o postřehy týkající se tohoto veledůležitého boje o záchranu v krajské soutěži.
 
Utkání bylo zahájeno v 10:00 hod.
 
Milan Seifert se vrátil do sestavy a jako zkušený matador podal velmi dobrý výkon, udržel  vyrovnanou  pozici a výsledkem byla zasloužená dělba bodů.
Stav zápasu 0,5-0,5.
 
Jirka Hynek černými  v sicilské hře  v tzv. zavřené  variantě měl spíše trochu navrch,  zablokovaná pozice však  asi více než dělbu bodů neslibovala.
Zaslouženě 1-1.
 
Pokud jste černými vyznavači sicilské obrany a  protivník Vám naskáče jezdci na pole f5 či d5, obvykle to pro Vás nevěstí nic dobrého.  Michal Běloušek je však zkušený obranář, podobným pokusům úspěšně odolal a s přehledem přešel do vyrovnané koncovky.
Stav zápasu 1,5-1,5.
 
Velmi pěknou, působivou partii sehrál Jirka Groh. Bílými přehrál ve střední hře soupeře strategicky na dámském křídle,vytvořil si do koncovky pár spojených volných pěšců  a ty už opravdu nešlo zadržet.   
Stav zápasu 1,5-2,5
 
Bílými zvolil proti královské indické obraně Jirka Novák velmi ostrou variantu s obětí pěšce a posléze hodlal zaútočit na soupeřova krále. Aby celkem neztratil iniciativu, obětoval poté dalšího pěšce. Ve vrcholně oboustranné časové tísni,  ve velice ostré pozici nabídl vzhledem ke stavu a možném vývoji zápasu remízu, kterou soupeř  překvapivě přijal.
Stav 2-3.
 
Další, velice vydařený návrat do sestavy  zaznamenal Honza  Hamrník.  Černými udržoval rovnou pozici, poté velmi pěkně vyvrátil  soupeřovu zoufalou oběť kvality, a následně využil vazby k rozhodujícímu zisku materiálu. Šokovaný soupeř už v této beznadějné pozici překročil čas. Klíčový bod  zápasu.
Stav zápasu 2-4
 
Ve svém oblíbeném originálním zahájení  ( orangutánu ) kapitán Vašek Uhlíř  obětoval pěšce, avšak v následném průběhu měla partie víceméně  vyrovnaný průběh.  V koncovce náš hráč i přes přítomnost nestejnobarevných střelců  si udržoval mírnou převahu, ale vzhledem k celkovému  stavu  se rozhodl neriskovat a potvrdil tak naše celkové vítězství v zápase.
Stav zápasu 2.5-4.5.
 
Závěrečná  partie Milana  Vančury, která již nemohla ovlivnit celkový bodový výsledek zápasu, byla  rovněž z diváckého pohledu velmi zajimavá. V koncovce 2V + J na obou stranách měl Milan místy drtivou převahu, dokonce mohl dát i několikatahový forsírovaný mat, ale nakonec po několika nepřesnostech materiálním ztrátám  nakonec podlehl a utkání tak skončilo celkově 3.5:4,5 našim vítězstvím.
                                                                                                                       Sepsal  J.Novák.
 
Návrat na obsah