Sendražice A - Nymburk B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sendražice A - Nymburk B

Archiv družstev > Archiv 2017-18
TJ Sokol Sendražice A - DDM Sokol Nymburk B   4:4
25.2.2018

Domácí zápas s Nymburkem B v poslední únorové mrazivé neděli pro nás představoval téměř klíčové střetnutí v boji o záchranu v krajské soutěži. Neponechali jsme proto nic náhodě a nastoupili v takřka kompletním složení. Chyběl nám pouze kapitán Vašek Uhlíř, jenž se podrobil operaci v kolínské nemocnici. Nemocného Pavla Křenka nahradil Bohouš Sobotka. Hosté, vědomi si důležitosti zápasu, rovněž přistoupili velmi zodpovědně k tomuto utkání. Ze základní sestavy jim chyběl jen Ondra Dlouhý a nedávno zemřelý Radim Masák jimž mu tímto jménem všech sendražických šachistů  dodatečně vyjadřujeme čest jeho památce!
Utkání bylo zahájeno v 10:00 hod.
Pepík Poborský obdržel nabídku remízy od Jaromíra Dudka  ve vyrovnané pozici, kdy bílými celkem nenáročně rozehrál zahájení proti Holandské obraně. Vzhledem k předchozím výsledkům si potřeboval dodat sebedůvěru a tak nerozhodný výsledek jsme v této partii uvítali.
Stav zápasu 0,5-0,5.
Honza Hamrník zažívá letos za áčko fantastickou sezónu, což potvrdil i nyní. Mladého soupeře překombinoval, získal materiální převahu ( dámu za věž a dva pěšce ) a dále nebylo už celkem co řešit.
Průběžně 1,5-0,5.
Do Milana Seiferta se nymburský David Žikmund pustil bílými razantně a bez respektu. Získal pěšce a obrovský poziční tlak jemuž nešlo odolat.  
Stav zápasu 1,5-1,5.
Jindra Březina rovněž černými nedokázal najít účinnou protihru na soupeřův nápor. Poziční tlak Zimy započal ovládnutím a-sloupce dámou, pokračoval ziskem pěšce a byl zakončen čistým matem.
Stav zápasu 1,5-2,5.
Jiřímu Novákovi spadl zkušený matador Sobotka do připravené varianty. I když domácí hráč nestál špatně, nepochopitelně nabídnul dvakrát remízu, která byla naštěstí ( z mého pohledu ) hostujícím kapitanem i samotným hráčem chybně takticky odmítnuta. Nedlouho poté přišel trest v podobě zajímavé kombinace, která vyústila v zisk kvality a vyrovnání celkového průběžného stavu.
Stav 2,5-2,5.
V zajímavém boji se černými dohodl Bohouš Sobotka se soupeřem na dělbě bodů.  Podrobnosti neznám, jisté však je, že v pozápasové výčepní analýze pořádně zhořknul nymburskému hráči oběd, když zjistil, že mohl ve střední hře sebrat čistou nekrytou věž.
Stav zápasu 3-3.
Jirka Groh přistoupil k duelu s Tesařem optimisticky. Bílými si vytvořil menší poziční tlak a posléze dokonce obětoval pěšce. K zesílení náporu však nedošlo, černý ovládnul volný b-sloupec všemi těžkými figurami a s přehledem odolal i všem Jirkovým nástrahám v koncovce..
Stav zápasu 3-4.
Našim hrdinou zápasu se tentokrát stává Mirek Řebíček jenž pro náš tým zajistil alespoň dělbu bodů, která se může stát pro celkové setrvání v soutěži klíčovou. Ve své partii od úvodu dominoval, v závěru přešel do věžové koncovky, kde měl několik pěšců navíc, odolal patovým nástrahám a zaslouženě zvítězil.
Konečný stav zápasu 4-4 je pro nás vzhledem k průběhu zápasu úspěchem a znamená stále naší lepší výchozí pozici v boji o udržení v soutěži.
Sepsal J.Novák.
Návrat na obsah