Sedlčany A - Sendražice B - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Sedlčany A - Sendražice B

Archiv družstev > Archiv 2012-13

ŠK KDJS Sedlčany A - TJ Sokol Sendražice B
7.4.2013

V neděli 7.4.2013 jsme zavítali až do 90 km vzdálených Sedlčan v pěkném kopcovitém kraji mezi Vltavou a Sázavou. Čekala na nás příjemně vytopená místnost v suterénu kulturního domu, která jinak slouží jako učebna autoškoly. Naproti přes chodbu byla vhodně umístěná provozovna masáží, v neděli bohužel zavřená.

Sestava tentokrát nebyla nijak silná. Mirek Řebíček buduje na chalupě krytou terasu na červnové zakončení sezóny (abychom případně nezmokli), Čenda Teichmann onemocněl, Pavel Křenek nebyl schopen se tak brzo dostavit z Ústí nad Labem, Bohouš Sobotka si klidně odskočil do Finska za dcerou, dodatečně nominovaný Fanda Matějček zase pozdvihoval číše při rodinné oslavě. Ale nakonec jsme to dali dohromady relativně slušně.

Doprava byla zvolená tak, že větší část mužstva pojede autem, zbytek potom vlakem.Jako první do hrací místnosti dorazilo osazenstvo auta, o chvíli později potom příznivci ČD. Odjezd autem byl ohrožen, jeden hráč se nedostavil. Až po vzbuzení telefonem, kdy vyspával aktivní předzápasový trénink, jsme ho naložili a mohli odjet. Neprozradím kdo to byl, protože prvá šachovnice se nepomlouvá!

Chvíli po deváté hodině mohl rozhodčí P. Havelka zahájit hru.

Zhruba po hodině hry Ondřej Jareš
, který dostal poprvé šanci odehrát mistrovské utkání v B týmu nezklamal a pozornou hrou nedal soupeři šanci. Ve vyrovnané pozici přijal nabídku o více než 300 bodů (ELO) silnějšího soupeře na remízu. Sehráli dámský gambit, remíza v 21. tahu.

0,5:0,5


Aleš Lukša
hrál také černými, soupeř zvolil Larsenovo zahájení. Aleš se nenechal překvapit. Tentokrát hrál velmi pozorně, tah po tahu zesiloval svoji pozici, až se dostal k útoku na soupeřova krále a bílý se ve 28. tahu vzdal. Tím dostal náš celek do vedení v utkání.

0,5:1,5


Břetislav Hlavica
zvolil bílými dámský gambit a podle předpokladů měl v partii zvítězit. Jeho optimistický pohled na pozice v ostatních partiích našich hráčů ho přiměl k tomu, že v 31. tahu nabídl remízu,kterou soupeř samozřejmě přijal. Pravděpodobně měl doma během soboty slabou stravu a pospíchal na oběd. Jako první totiž zavelel k odchodu do místní hospody „U Krčína“.
P.S. Kdyby to vedle na prknech nebylo tak skvělé, tak bych si dal záležet a hrál pořádně, protože výhra tam byla, ale takto jsem nabyl dojmu, že je to v kapse (poznámka B.H.)

1:2


Za tohoto příznivého stavu pro nás remízoval také Petr Křepelka
. Pro příští sezonu je potřeba v individuální přípravě tohoto našeho spolehlivého hráče naučit vyhrávat. Všechny letošní partie za béčko totiž zremizoval.

1,5:2,5


A nyní začalo drama. Pepa Vagenknecht
hrající s kvalitou více se nedržel známého pravidla „lepší půlka nežli nulka“ a hrál násilně na výhru. Místo aby vrátil kvalitu a partie by skončila nerozhodně, pokračoval tak, že stále zeslaboval svoji pozici až nakonec musel kapitulovat. V letošní sezóně za béčko to byla teprve jeho prvá porážka!

2,5:2,5
 

Černý kůň naší soupisky Jiří Zelenka
sehrál zahájení velmi dobře. Hrála se sicilská a bílými kameny si vypracoval dobrou pozici, ve které získával pěšce. Tohoto pokračování se však zalekl, nezahrál na dřevo, jak obvykle hrával náš bývalý hráč Franta Šedivý,ale i v další pozici, kde získával převahu nezahrál nejsilnější tah, až se dopracoval k tomu, že soupeřův pěšec nezadržitelně pokračoval do dámy a náš hráč byl přinucen partii vzdát.

3,5:2,5


Za tohoto stavu dostává nabídku remízy Honza Hamrník na první šachovnici. Má o figuru méně, ale za to 2 pěšce a dobrou souhru figur. Nechává pozici stát a čeká jak dopadne poslední hraná partie.
Jako skoro vždy, rozhoduje se v partii zástupce kapitána Václava Uhlíře
. Ten černými rozehrál nepravidelné zahájení, aby domácí hráč ukázal, jak se dokáže v pozici orientovat. Protože cílem pro nás bylo v této partii zvítězit, musel začít hrát útočný šach, jak je u něho zvykem. Vypracoval si slibný útok na královském křídle, který ovšem bílý odrazil za cenu ztráty pěšce. Holý král potom po stálém šachování dospěl doprostřed šachovnice do opozice k černému králi, aby po tichém tahu pěšcem dal černý v následujícím tahu bílému mat.

3,5:3,5


Ihned po skončení této partie přijímá Jan Hamrník
nabídku remízy a tak partie na 1.šachovnici končí smírně.

4:4

Co říci závěrem. Nerozhodný výsledek není pro nás neúspěchem. Vzhledem k tomu, že jsme neměli optimální sestavu, je možno konstatovat, že výhra sice byla možná, ale jen při větší bojovnosti hráčů, kteří své partie dali za remis.
Domácí se tímto nerozhodným výsledkem zachránili v soutěži, tímto jim patří gratulace. A doufáme, že v příštím ročníku soutěží dopadne losování tak, že Sedlčany budou hrát v Sendražicích.Návrat na obsah