Kostelec C - Sendražice C - Šachový oddíl TJ Sokol Sendražice

Přejít na obsah

Kostelec C - Sendražice C

Archiv družstev > Archiv 2013-14

ŠK Kostelec nad Černými Lesy C - TJ Sokol Sendračice C

6.4.2014

V posledním kole regionální soutěže jsme byli hosty céčka Kostelce, který byl v tabulce výš než naše céčko. Kapitán nechal odpočívat žiželické plenéry a vsadil na „mládí“ chlapců z Železných hor. Již při cestě na mistrovské utkání vládla ve voze Ing. Jareše optimistická nálada s tím, že do Zásmuk se jede vyhrát. Kapitán samozřejmě nebyl proti, ale všem hráčům kladl na srdce, aby byl brzo konec zápasů, neboť v Sendražicích se odehrával další duel Sendražice A – Kostelec n.Č.l. B.  

Utkání bylo zahájeno přesně v 09.30 hod., neboť  obě mužstva byla v hrací místnosti kompletní a rozhodčí  Július Bug mohl zahájit hru. Hrálo se v šikovném salonku útulné hospody v Zásmukách a šachovému prostředí se nedalo nic vytknout.


Výsledky a průběh zápasu:

4.šach. – Ondřej Jareš
bílými kameny zahájil hru přesně podle pokynů kapitána. Vyhrát a ještě k tomu velmi brzy. To se mu na 100% povedlo, protože od začátku partie měl velmi dobrou pozici. Silného jezdce uprostřed šachovnice velice dobře podporovaly další figury včetně dámy a tak se dal předpokládat drtivý útok na krále. K tomu také došlo. Velkým materiálním ztrátám nemohl domácí hráč zabránit a tak si Ondra vychutnal pozici až do posledních tahů. Velmi pěkný výkon na závěr sezony.
0:1


2.šach. – Poprvé nastoupil za C mužstvo Václav Uhlíř
. Měl bílé figury a to znamenalo, že bude hrát od prvních tahů na výhru. Ve skotské hře nepokračoval domácí hráč od začátku přesně. Náš hráč ve střední hře jemnou kombinací získal kvalitu, kterou po další hře zvýšil na převahu celé věže. Závěr partie byl už jen technickou záležitostí (neudělat chybu). Tím se stav zápasu velmi značně přiblížil k naší celkové výhře.
0:2


5.šach. – Zde dostal šanci pohodový náhradník Jiří Zelenka
. Partii rozehrál nezvykle velmi dobře (vyvinuté figury,malá rošáda) což znamenalo krále v úkrytu a tím nehrozilo žádné rychlé nebezpečí. Ovšem pak přišel špatný plán, kdy chtěl získat figuru, ale to nešlo, protože byla krytá (to přehlédl) a nakonec ztratil pěšce. V krátké době přišel o dalšího pěšce a když domácí hráč pozici stále zesiloval a náš plejer neměl žádnou protihru, partii sportovně a včas vzdal.
1:2


3.šach. – Josef Pekárek
mile překvapil svým výkonem. Postavil velmi složitou pozici, ve které měl prostorovou převahu a následně pokračoval útokem na královském křídle. Svůj famózní výkon dovedl do vítězného konce velmi přesnou hrou. Soupeř po krásných obětích našeho hráče se tah před matem vzdal.
1:3

                                                                     
1.šach. – Petr Křepelka
odvedl na první šachovnici kvalitní výkon. Jak je jeho zvykem, hrál pevně a s pravidlem lepší půlka nežli nulka uspěl. I když po zahájení bych jeho pozici považoval za trochu lepší s tím, že by to šlo zkusit hrát na výhru. Později došlo k zjednodušení pozice, toto jsem ovšem neviděl a potom už byla partie tak vyrovnaná, že na výhru nemohl pomýšlet ani jeden z aktérů. Takže asi ve 12.30 hod. byl konec celého zápasu.

1½:3½


Komentář napsal Václav Uhlíř – tentokrát hrající kapitán hostujícího celku.


Kapitán sendražického céčka podruhé se (a naposledy) v letošní sezoně rozhodl podpořit svoje družstvo. K oblíbenému hostinci v Zásmukách jsme dorazili čtvrt hodiny před začátkem, takže Pepa Pekárek stihnul první cigaretu ještě před startem.


Utkání se pro nás začalo vyvíjet slibně. První dohrál Jareš, když konečně opustil experimenty s anglickou, v jednoduché otevřené hře získal jezdce a věž.


Poté skóroval Uhlíř, bílými ve své oblíbené skotské porazil kapitána domácích.

Na páté desce se tentokrát Zelenkovi nedařilo, po průlomu soupeře na osmou řadu vzdal.


Zato Pekárkova pozice na třetí desce vypadala slibně, stále zesiloval tlak na bílého krále. Stálo ho to sice několik dalších cigaret, ale nakonec se soupeř tah před matem vzdal.

Poslední dohrával Křepelka, který již ve 20. tahu nabídl v sicilské remízu, ale soupeř hrál ještě dalších 25 tahů, než nabídku přijal.


Poté, co spoluhráči přesvědčili Uhlíře, že je opravdu kapitán a má podepsat zápis o utkání, jsme opustili místo činu a zamířili sledovat kolegy A družstva do Sendražic.

Zapsal Ondra Jareš.
Návrat na obsah